Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Napätie medzi Západom a Čínou rastie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

EU má šancu krízu zvládnuť

Je nepochopiteľné, ako členské štáty EU podceňujú nutnosť dohovoru o spoločnom postupe pri riešení ekonomických dôsledkov pandémie a je otázkou, či sa vôbec zamýšľajú nad tým, ako vypracovať systém preventívnych opatrení pre budúcnosť
 

 

Ekonomicke europske riešenie dopadov krizi sa diskutuju. Stačí viac sledovat europske informácie. Preventivne opatrenia tiez budu ale len asi nejaké odporučania
 

 

V EU je 27 členských štátov, nejaký čas trvá, kým sa dohodnú. Navyše, ak funguje čínska a ruská propaganda, napríklad nápisy na krabiciach z Číny, či ruské vojenské autá s nálepkami From Russia with love, tak niektoré krajiny môžu fungovať ako užitoční idioti, ktorí budú skôr hádzať polená pod nohy.
 
Hodnoť

Fajn článok

...myslím, že toto je triezvy pohľad na vec. Či z toho bude studená vojna, si netrúfam odhadnúť. Ale každopádne treba radikálne prehodnotiť dlhodobý trend, keď už takmer každý tovar v obchodoch je Made in China (či P.R.C.). Tzv. Západ spohodlnel. Dnes za to platí, a my všetci na periférii tiež. Je mnoho dobrých dôvodov, prečo by sa tovary mali predsa vyrábať vo väčšej miere v EU a USA. Len sa obávam, že závislosť od relatívne lacných produktov z Číny (kde sa milióny ľudí, vrátane detí, zodierajú v otrockej práci za babku) je silne návyková (lebo pohodlie), bez ohľadu na riziká. No jedného dňa môže Západ precitnúť v situácii, kde európania muklujú na smeny pri páse v európskych firmách vlastnených Číňanmi. A je len otázka času, kedy po ekonomickej nadvláde príde aj politická. Fakt to chceme?
 

 

Nie, to nechceme, ale dominantnou hodnotou západu je trhové hospodárstvo a to poráža západ v konkurencii s Čínou a rozvojovým svetom. Tu už nejde len o lacnú pracovnú silu, ale aj o technologický rozvoj, kde už tiež Čína v mnohom západ dobieha, dobehla a začína mať aj prevahu. A nemyslím, že USA a západ porazí Čínu ich špinavými metódami, sankciami, vykonštruovanými dôkazmi a pod. Netreba vrážať až také bilióny dolárov do zbrojenia, ale do vedy, vývoja a pokroku. Veď USA má rozpočet na zbrojenie vo výške ako celý ostatný svet dohromady, vrátane Číny, Ruska......
 

Náš problém

...je práve nedostatok trhového hospodárstva (voľného trhu), v našich podmienkach je trh silno deformovaný rôznymi štátnymi reguláciami, zákazmi, príkazmi, dotáciami (a korupciou, ktorá je ich prirodzeným dôsledkom). Máte dojem, že centrálne riadená a plánovaná ekonomika v diktatúre komunistického typu je dlhodobo životaschopnejšia? V Európe komunistický experiment skrachoval, prečo asi? Čína vráža kopu peňazí do techológií, vedy a výskumu (čo napr. na Slovensku zúfalo chýba, ale my sme neporovnateľne menšia krajina a ekonomika, to je iný príbeh). V Číne to ale niekto musí zaplatiť - zrejme stámiliónová armáda lacnej pracovnej sily. Oni sú síce od prírody skromnejší a pracovitejší, ale to neznamená, že bežných Číňanov bude donekonečna baviť život živých robotov. Nám (celému západnému svetu) stačí návrat k elementárnej poctivosti. Je tu priveľká armáda darmožráčov, ktorí čakajú, že všetku prácu (hlavne menej zábavnú a atraktívnu) za nich vybaví niekto iný, ale oni si budú len užívať z dobrého platu, stačí im nanajvýš niečo akože menežovať, či zreportovať pred top menežmentom. Ale niekto tú prácu musí reálne odmakať, a práve tí ľudia sú nedocenení a zle platení. Navyše, ubúda ľudí so solídnym technickým /prírodovedným vzdelaním (je to ťažké štúdium, komu by sa chcelo...), a bez nich technologický pokrok nemá ako fungovať. Takisto chýbajú remeselníci. Každý chce mať diplom z VŠ, aj keď z nejakých neprkatických a nepoužiteľných odborov. Celé zle. Ak západný svet na niečo zájde, bude to pohodlnosť a fungovanie spoločnosti na dlh.
 

 

Ano, mám dojem, že centrálne riadená a plánovaná ekonomika v diktatúre Čínskeho (nie komunistického) typu je dlhodobo životaschopnejšia. S komunizmom to už má spoločný takmer len názov vládnúcej strany (ale tento názor je na západe priam rúhaním). Komunizmus apriori ruší tzv. "VYKORISŤOVANIE" kapitalistami proletariátu a vyvlastňuje a znárodňuje. Čína sa šikovne poučila a spojila výhody socializmu s kapitalizmom a trhovým hospodárstvom a neustále to zdokunaluje. Je to vyšší level... To len západ nostalgicky básni o slobode, liberalizme, demokracii, ľudských právach a pod. Navyše USA sú schopné vládnuť svetu už len násilím a rozvracaním nepohodlných zriadení.... To potom vedie k tým neduhom, nekonkurencieschopnosti a degenerácii západu, o ktorých píšeš. Hovgh.
 

Kebyže máš na výber

z dvoch možností, kde by si žil radšej, v USA či v Číne?
 

 

Samozrejme v USA, lebo mám tú západnú mentalitu a čínska kultúra, mentalita, zvyky, povaha, výraz, hudba..... sú mi cudzie. Keby som sa narodil v Číne, žil by som radšej asi tam a bol by som vlastenec a mal by som byť na čo hrdý.
 

Potom stojí otázka tak

či naša západná kultúra, prístup k životu, systém hodnôt atd. nie je náhodou niečo, čo stojí za to chrániť a brániť. Aj keď s kopu nutných korekcií. Ale je rozdiel, či si nejaké korekcie správania ľudí prirodzene vynúti život, alebo ich direktívne nariadi štát. Nebral by som za bernú mincu Slovensku, to čo tu máme, nie je západný kapitalizmus, omnoho viac divá verzia počiatočného kapitalizmu, kde sociálny štát nefungoval (dnes sa u nás tvári, že existuje...) a zamestnanci si svoje práva vyjednali či vybojovali postupne, v priebehu viac než storočia.

Vlastenectvo či hrdosť sú pre mňa osobne dosť vyprázdnené pojmy.
 

Pán Dérer

zaspal dobu a je presvedčený o tom, že v Číne funguje ekonomika tak, ako u nás pred 89tym.
 

 

Trepes nezmysly. Cina dokaze vyrobiť to co okopírovala. Svoje vlastne myslienky nemaju. Co bolo vymyslene v číne? O Rusku ani nehovoriac.

Cina nedobieha zapad v nicom. USA udávaju a budú davat trendy vo vyskume a vývoji. A Cina bude len a len kopirovat. Totalitný režim nedokáže efektivne využiť vedecký potencial. To sa potvrdilo aj tejto korona krize. Cinský totalitný rezim na začiatku vyhodil vedcov , ktorý upozornovali na problem. Nepocuval , podcenoval a tym sposobil celosvetovú krizu.
 

 

Cina zvladla corona krizu velmi dobre, na rozdiel od USA.... a to treba zohladnit ze u nej to udrelo ako bez varovania...
 

 

Neviem ako to čina zvladla lebo nemame pravdive čísla.
 

 

Jásné, veď pre Teba sú pravdivé len tie z Ameriky a hlavne vytrubované Trumpom. Blahoslavení chudobní duchom.
 

 

Prepáč, ale keby Čína zvládla coronu veľmi dobre, tak nemáme celosvetovo 260 tisíc mŕtvych a vyše troch miliónov nakazených. Hovorili by sme o epidémii a nie pandémii. S tvojím tvrdením ohľadom zvládania krízy v USA však súhlasím.
 

V konkurencii?

Akože, čo je čínske znamená, že je kvalitnejšie? Tak Čína poráža západ?
 

Šancu má automatizácia

Lenže ak štáty na západe aj tam chcú ryžovať v podobe zdanenia robotov tak potom nás tá Čína prevalcuje s jej ľudskými robotmi.
 
Hodnoť

 

Ked tak zurivo chce niekto brat Cinu na zodpovednost kvoli korone, pytam sa:
- kto moze za virus HIV ako sa zodpovedal?
- detto prasacia chripka
- detto sialene kravy
...
 

Kto za to môže?

jašteri zo Schwabenlandu?
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Pavel Sibyla: Hrozná pravda o zadržaní Haščáka a väzbe Jankovskej 161
 2. Rudolf Pado: Kde sa túla zdravotnícky odpad z celoplošného testovania na Covid-19? 73
 3. Matúš Suby: Keď na Vás developer Lorinčík Háje podá trestné oznámenie resp. o 3 "faktoch" 58
 4. Martin Ondráš: Mičovskému kolabuje rezort, minister mlčí..... 52
 5. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka 35
 6. Denis Kinski: Andrej Hryc: Zaujímavá osobnosť, všestranný herec ... 35
 7. Miroslav Galovič: Rátanie kamalások. Tentoraz do dvoch (s exkurziou do školopovinnej minulosti). 27
 8. Maroš Chmúrny: Škandál u sv. Michala, kus dobrej roboty a nová funkcia 27
 9. INEKO: Ako vyriešiť kolóny na preťažených cestách 26
 10. Věra Tepličková: Keď ku svojej hodnote potrebuješ krúžky 24

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka
 2. Marian Vojtko: Odstrániť riziko - a úplne...
 3. Peter Biščo: Pani Iveta Radičová hľadá politickú kultúru terajšej vlády.
 4. Ján Škerko: O výhre, peniazoch a sexe
 5. Jozef Kovalík: Sám
 6. Jan Vaněra: SLOVENSKO-MAĎARSKÉ POHRANIČIE V OKOLÍ RIEKY IPEĽ - 7.11.2020
 7. Miriam Studeničová: Životná potreba svätenia sviatočného dňa!
 8. Peter Ďuroška: Nadácia SPP podporila projekt zrakovo postihnutých športovcov
 9. Michal Kováč: Ako sa IBM zo straty vrátila späť k ziskom
 10. Ivan Čarnogurský: KEĎ SA VLÁDNUTIE STÁVA OBSAHOVO NEPODSTATNÉ


Už ste čítali?