Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Na čo nám je bezpečnostná stratégia? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Reminiscencie ...

Pán generál, hovorí sa, že mlčať je niekedy aj nad zlato. Najlepšou obrannou stratégiou pre každý štátny útvar je schopnosť obrániť sa pred vnútornými a vonkajšími hrozbami vlastnými silami. Ak ale tieto sily nie sú dostatočné, žiadna obranná stratégia hoc aj v spolupráci s NATO nám nepomôže. Ak má pán generál krátku pamäť, tak mu chcem pripomenúť konflikt dvoch členov NATO, Grécka a Turecka o Cyprus v sedemdesiatich rokoch minulého storočia, ktorý trval vyše pol roka a zahynulo tam niekoľko tisíc ľudí, dodnes znepriatelené strany oddeľujú jednotky OSN, kde máme aj my svoj kontingent. Takže hovoriť o tom, že nás ochráni podpis nejakej obrannej stratégie, kde by bolo zakotvené, že sme aktívnou súčasťou NATO, ktoré mimo iné aj vďaka neprajnosti Trampa pomaly ale isto zomiera a stavať tvrdohlavo iba na tomto je krátkozraké. Treba ísť minimálne cestou, ktorú ukazuje francúzsky prezident Emanuel Macron - budovaním spoločnej európskej armády, ale aj cestou budovania silnej a plne bojaschopnej vlastnej slovenskej armády.
 

A kde je problém?

Pán Slávik,
nehľadajte konflikt za každú cenu. Vy si fakt myslíte, že ste taký geniálny, že bez akejkoľvek analýzy a hodnotenia rizík, ako i stanovenia priorít začnete len tak hala bala utrácať 30 mld EUR na armádu? Bez toho, že by ste mali jasné politické aj odborné zadanie? Potom sa hláste u súdruha Hoľka, lebo presne tak to vyzerá na MO. Kupuje sa za obrovské peniaze technika, ktorá už nevyhovuje ani dnešným požiadavkám, nie to ešte tým o 20 rokov. Alebo sa naopak kupuje super technika pre letectvo, ktorú nevieme využiť, ani nebudeme mať na jej prevádzku. Vy si naozaj myslíte, že francúzska alebo americká, či dokonca albánska armáda sa buduje tak, že sa ráno jeden agent alebo oligarcha prebudí a premýšľa "kde by som tak dnes vrazil peniaze"?

Nemáte predstavu, čo by znamenala jednotná európska armáda? Kto by jej velil, kto by ju riadil, ako by sa financovala a kto by v nej slúžil? Neexistujú spojené štáty európske ako vojensko-politická entita a preto ani nie sú zatiaľ podmienky na jednotnú európsku armádu. To sa samozrejme môže zmeniť a potom môžeme konať. Aj si pripraviť obrovský mešec a napríklad predĺžiť odchod do dôchodku, lebo niekde budete musieť na tieto avantúry zobrať peniaze. Ak by ste naozaj čítali náš program,. tak by ste vedeli, že my chceme skutočnú a akcieschopnú slovenskú armádu. Primeranú možnostiam a ako súčasť väčšieho celku, ale ako armádu, nie skupinku špecialistov. Podporujeme aj spoločný postup európskych armád pri získavaní nových spôsobilostí, zvyšovanie interoperability, budovanie spoločných jednotiek a posilňovanie európskeho piliera a jeho podielu v rámci NATO. Ale EÚ chýba strašne veľa vecí, ktoré má NATO.

Práve preto, že sú v NATO, nakoniec Turecko a Grécko neskočili vo vojne. Cyprus by som sem neplietol. Ten konflikt má svoje hlboké korene, je priamo na ostrove a je ovplyvňovanými vonkajšími hráčmi. Ale nie je to konflikt medzi NATO a EU a vojská OSN sú tam preto, lebo to všetci chceli a aj tam podľa charty OSN patria, lebo nikto nechcel ani nemal odvahu na silové riešenie. Toto je na inú debatu a k tejto téme je irelevantné to sem zaťahovať.

Strategické dokumenty Vám armádu nepostavia, ani obranu nezabezpečia. Ale ich realizácia áno. Bezpečnosť štátu sa nebuduje na čítaní zo šálky kávy, to Vy dobre viete. To je ako keby ste chceli právny štát bez ústavy a zákonov. Ani tie nezabezpečia právo a poriadok, ale ich realizácia a dodržiavanie áno.
 

Zo záujmom čítam každý Váš blog,

a vždy si kladiem otázku, prečo erudovaní a problematiky znalí ľudia, ako Vy, nevstúpia do politiky.
 
Hodnoť

Tento odstavec z článku:

"Našu vlasť sme zdedili od našich predkov. Tí ju uhájili a uchovali pre nás. Vybojovali aj jej slobodu. Krajina pod Tatrami je naša vlasť po stáročia, ale dnešné hranice máme len jedno storočie. To, či si ju uchránime a v akých podmienkach budeme žiť, nie je naveky dané. Našu vlasť a národ nevieme presťahovať niekde do Strednej Ázie. Svojich susedov ani okolitý svet si nevyberáme. Ak chceme žiť v bezpečí, musíme sa o svoju bezpečnosť starať. Musíme sa starať aj o vzťahy so susedmi a to, v akom svete chceme žiť"
Tento odstavec v článku predstavuje spôsob myslenia a či filozofie,ktorý potrebujeme do budúcna zmeniť,pokiaľ sa chceme posunúť už konečne vo vývoji smerom ku celosvetovej zjednotenej civilizácii.Tento cieľ je v dnešných časoch pochopiteľne naivnou ilúziou a či bájnou chimérou,práve kôli takému spôsobu našeho myslenia,aký predstavuje ten citovaný odstavec.Teda poďme sa skúsiť baviť na najvyššej úrovni a uvedomujem si,že pohľadať v diapazóne dnešných politických kruhov takých politikov bude syzifovská úloha,teda poďme sa baviť o triviálne jednoduchej myšlienke,ktorá by sa mohla stať ústrednou myšlienkou novej filozofie,ktorá by mohla byť základom nových vzťahov medzi krajinami sveta.
Je to takáto myšlienka.Zrušme armádu kompletne a posilnime políciu.Armádu preto,lebo keď všetky susedné štáty budú vidieť čo sme urobili,tak im bude jasné,že držať armádu kvôli nejakej hrozbe odvedľa je nezmysel a urobia to isté,pretože budú vidieť,že prostriedky,ktoré sme ušetrili na prevádzkovaní armády sme použili na podstatnejšiu saturáciu v smere zlepšenia všetkých spoločenských politík.
Posilniť políciu preto,lebo ako hovorí Švejk:Jó milej zlatej,na lidi musí bejt přísnost,jinak zblbnou a zvlčej.
Teda v zmysle sledovania tejto z pohľadu dnešnej doby úplne,ale úplne naivnej a či infantilnej filozofie mi logicky plynie,že ide len o to ,aby sa našiel jeden prvý štát,ktorý začne s uplatňovaním takej filozofie a ďalší sa budú pridávať vidiac,že niečo sa pohlo a že to,po čom všetci odjakživa volajú a hľadajú to ako svätý grál,teda celosvetový mier bez riešenia konfliktov vojensky sa stáva konečne splneným snom.
Do červena pobúrenému realistovi dneška si dovolím ešte raz pripomenúť,že si veľmi dobre uvedomujem momentálnu nepriechodnosť takejto filozofie v hlavách ľudí,ktorí píšu v tej najlepšej viere/bona fide/podobné články ako tu pán generál.Ja si len myslím a z toho dôvodu to tu aj píšem,že semáčko vývoja v smere zlepšovania života human society je treba siať do makovíc v každej dobe a za každých okolností.
 


Najčítanejšie


 1. Pavel Sibyla: Hrozná pravda o zadržaní Haščáka a väzbe Jankovskej 68
 2. Rudolf Pado: Kde sa túla zdravotnícky odpad z celoplošného testovania na Covid-19? 36
 3. Matúš Suby: Keď na Vás developer Lorinčík Háje podá trestné oznámenie resp. o 3 "faktoch" 27
 4. Martin Ondráš: Mičovskému kolabuje rezort, minister mlčí..... 21
 5. Denis Kinski: Andrej Hryc: Zaujímavá osobnosť, všestranný herec ... 19
 6. Miroslav Galovič: Rátanie kamalások. Tentoraz do dvoch (s exkurziou do školopovinnej minulosti). 12
 7. Maroš Chmúrny: Škandál u sv. Michala, kus dobrej roboty a nová funkcia 12
 8. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka 11
 9. andrej smolka: Nalievanie čistého vína s covidom. Čo povedal Dr.Mina. 10
 10. Anton Kovalčík: Fuj internet 2. Tri kliknutia a... 10

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka
 2. Marian Vojtko: Odstrániť riziko - a úplne...
 3. Peter Biščo: Pani Iveta Radičová hľadá politickú kultúru terajšej vlády.
 4. Ján Škerko: O výhre, peniazoch a sexe
 5. Jozef Kovalík: Sám
 6. Jan Vaněra: SLOVENSKO-MAĎARSKÉ POHRANIČIE V OKOLÍ RIEKY IPEĽ - 7.11.2020
 7. Miriam Studeničová: Životná potreba svätenia sviatočného dňa!
 8. Peter Ďuroška: Nadácia SPP podporila projekt zrakovo postihnutých športovcov
 9. Michal Kováč: Ako sa IBM zo straty vrátila späť k ziskom
 10. Ivan Čarnogurský: KEĎ SA VLÁDNUTIE STÁVA OBSAHOVO NEPODSTATNÉ


Už ste čítali?