Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Na čo myslím 80 rokov po vypuknutí najväčšej vojny (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Dovolím si pripomenúť,...

...že v článku sú nepresnosti.
Predovšetkým - nemecký útok na Poľsko sa nezačal 1. septembra 1939 "okolo 04.45 ráno paľbou z nemeckého krížnika Schleswig-Holstein na poľskú posádku v pevnosti Westerplatte pri Gdaňsku," ako píšete, a potom na Wieluń, ale presne naopak:
1. septembra 1939 presne o 04:35 hodine ráno sa nad poľským mestom Wieluń, nachádzajúcim sa 21 kilometrov od poľsko - nemeckej hranice, objavili letky 29 nemeckých hĺbkových bombardérov Junkers Ju 87 'Stuka' a začali mesto bombardovať. Asi 75 % mesta bolo totálne zničeného. obete na civilistoch prekročili 2 000. Mimochodom - aj preto, že sa II. svetová vojna začala nemeckým náletom na Wieluń, sa spomienkový program k 80. výročiu vypuknutia vojny uskutočnil v meste Wieluń a nie v meste Gdańsk alebo vo Westerplatte.
Okrem toho treba dodať, že ešte pred vybombardovaním mesta Wieluń - presne 31. augusta 1939 - sa uskutočnil fingovaný prepad vysielača v meste Gleiwitz (dnes Gliwice), kde nemeckí vojaci v poľských uniformách pozabíjali posádku vysielača. Fingovaný prepad mal slúžiť ako zámienka k napadnutiu Poľska nacistami.
Podrobne som o začiatku II. svetovej vojny, v podstate štýlom "minúta po minúte," písal v článku na mojom blogu, tu je odkaz na článok: https://martindroppa.blog.sme.... .
Ďalej píšete, citujem Vás:
"Najväčšou obeťou boli civilisti na všetkých stranách. Bol to vrchol industriálnej éry. Tak ako ekonomika bola charakteristická masovou výrobou, aj vojna sa zmenila na masové industriálne zabíjanie. Úplne sa vytratil front. V skutočnosti v zápolí zahynulo podstatne viac ľudí ako na fronte, mnohí v koncentračných táboroch - továrňach na smrť."
Úplne sa vytratil front? Tomu nerozumiem, pretože ako na východe, tak aj na západe sa bojovalo na frontoch. Na východe sa frontové línie tiahli doslova stovky kilometrov do dĺžky a niekoľko stoviek ( 200 - 400 a pod.) do hĺbok. Je zbytočné vymenovávať všetky fronty, spomeniem aspoň frontové línie pri Stalingrade, aj pri Moskve, pri Kursku,... na západe pri Ardenách, v Grécku, Taliansku,... nevraviac o severnej Afrike. Isteže - vojna zasiahla aj civilné zázemie (asi najznámejšia je blokáda Leningradu) - ale bojovalo sa na frontoch. Front ako taký sa teda v II. svetovej vojne vôbec nevytratil.
 

 

Vážený pane, mám dojem, že v tomto článku nejde ani tak o presný historický dokument,ale o zdesenie, odkaz. A ten je z ducha slov a viet textu, no hlavne z jeho záveru viac ako zrejmý. Niekedy možno treba čítať viac srdcom ako hlavou...
 

 

Vasa poznamka je viac nez len opodstatnena. Pokial by vobec malo byt mozne, zhrnut problematiku 2. svetovej vojny na jednu novinovu stranku, tak sa autor zhostil ulohy na 100%. Iste je, ze podstatna hodnota clanku je v posolstve poslednych 3 – 4 viet:
(Citujem:) „Dnes opäť narastá v Európe a vo svete netolerancia, neochota spolupracovať, xenofóbia, ale aj otvorené prejavy fašizmu. Často pod falošnou zástavou konzervatizmu a ochrany tradičných národných hodnôt. Je čas sa zamyslieť a zastaviť to. Spoločne, kým nie je neskoro, ako pred osemdesiatimi rokmi.“(Koniec citatu!)
Aj ked je naprosto nepodstatne „na ktorej ulici“ presne padol prvy vystrel, pravdivost udajov autora clanku predsa len potvrdzuju udaje oficialnych nemeckych publikacii, ktore uvadzaju nasledovne fakty:
(Citujem:) „1. septembra 1939 o 4.45 hod. Otvoril bojový čln „Šlezvicko-Holštajnsko“ oheň na poľské opevnenie na Westerplatte pred slobodným mestom Gdansk. Zhruba v rovnakom čase nemecké bombardéry zabili stovky spiacich obyvateľov stredného poľského mesta Wielun. Stali sa prvými obeťami vojny, ktorá zatemňuje všetky predchádzajúce vojny vo svojej obludnosti.
Útok nacistického Nemecka na Poľsko bol interpretovaný nemeckou propagandou ako reakcia na údajný poľský útok. Zjavná lož: Údajný útok na rozhlasovú stanicu pohraničného mesta Gliwice bol spáchaný oddielmi SS v poľských uniformách. Útokom bitevnej lode Šlezvicko-Holštajnsko na Gdansk Westerplatte začal nemecký útok na Poľsko. V ten istý deň nemecké vedenie vyhlásilo spojenie Danzigu s Nemeckou ríšou.“ (Koniec citatu!)

Pri znamej nemeckej preciznosti predpokladam, ze 01.09.1939 spravne zaznamenali, kedy a kde zacali strielat!
 

Nemecký útok na Poľsko...

...sa začal skôr než ostreľovanie Westerplatte
Začal sa bombardovaním mesta Wieluń.
To je jednoducho fakt - skutočnosť - pravda. Mimochodom - prečo potom bola pietna pripomienka 80. výročia vypuknutia II. svetovej vojny v meste Wieluń a nie vo Westerplatte alebo priamo v meste Gdańsk?
Ja som to podrobne v mojom článku na blogu opísal - čerpajúc z poľskej historickej vojnovej literatúry a potvrdil som si to v dvoch obsiahlych atlasoch dejín II. svetovej vojny.
 

 

Pravdu mate....., nasiel som udaje ktore potvrdzuju, ze na Westerplatte bol utok spusteny o 04.45 hod. Letecke utoky na mesto Wielun sa zacali o necelych 10 min skorej. Dufam, ze teraz oslavujete Vianoce…..!
Mozete mi prosim este prezradit, aky dopad ma tato pre Vas tak dolezita skutocnost na obsah dobre napisaneho clanku pana Macku? Podla mna je to uplne bezvyznamne querulanstvo, ktore je este menej pozoruhodne, ako ked sa v Cine vysype vrece ryze……! Tiez Vase tvrdenie, "..že v článku sú nepresnosti" je naprosto neopodstatnene!
Oslavy boli v meste Wielen v prvom rade preto, nakolko tam bolo hned v prvych vojnovych dnoch cca. 1200 obeti na zivotoch nevinnych ludi. Mesto Wielen bolo z vojensko strategickeho hladiska absolutne bezvyznamne. Bolo ciste nahodne urcene na akusi „generalnu skusku“ Hitlerovej vojenskej pripavenosti.
 

Ak je niečo napísané nesprávne -

- tak je to napísané nesprávne - a nezáleží na tom, ako to čítame, "či srdcom," alebo "rozumom."
Ak sa niekto narodil dajme tomu v novembri, tak je síce pravda, že sa narodil v novembri - ale je rozdiel, či sa narodil 3., 13., 23. alebo 30. novembra - aj keď "vzdialenosti" medzi týmito dňami nie sú veľké.
 

Ten

Váš celý opravný článok patrí do historiografie, nie sem, do úple iného žánru, práve alebo aj napriek tomu, že môžete alebo máte pravdu.
 


Najčítanejšie


 1. Miroslav Ferkl: Vysnívaný dom Igora Matoviča. 278
 2. Július Kovács: Kotlebovci sa vyhražali Matovičovi smrťou, pred jeho dom doniesli truhlu a vence 131
 3. Jozef Sitko: Je ešte Sulík politikom vládnym či už opozičným? 127
 4. Rudolf Pado: Kde sa túla zdravotnícky odpad z celoplošného testovania na Covid-19? 78
 5. Roman Kebísek: Časť slovenských rozprávok od Dobšinského sa podobá nemeckým od Grimmovcov 72
 6. Peter Lacina: Kto vie čo je mastektómia, nech zdvihne ruku 63
 7. Peter Gregor: Safari pod Tatrami 56
 8. Maroš Chmúrny: Škandál u sv. Michala, kus dobrej roboty a nová funkcia 50
 9. Vladimír Benčík: Kuba 2/2 - "absolut total" 47
 10. Mišo Šesták: Keď si sovietsky vojak nesmie vypiť 38

Rebríčky článkov


 1. Jozef Kovalík: Sám
 2. Jan Vaněra: SLOVENSKO-MAĎARSKÉ POHRANIČIE V OKOLÍ RIEKY IPEĽ - 7.11.2020
 3. Miriam Studeničová: Životná potreba svätenia sviatočného dňa!
 4. Peter Ďuroška: Nadácia SPP podporila projekt zrakovo postihnutých športovcov
 5. Michal Kováč: Ako sa IBM zo straty vrátila späť k ziskom
 6. Ivan Čarnogurský: KEĎ SA VLÁDNUTIE STÁVA OBSAHOVO NEPODSTATNÉ
 7. Július Kovács: Dr.Bukovský zľahčuje covid a zarába na tom mesačne okolo 5000 eur, pomôžte mi ho odstáviť
 8. Vladimír Bohm: Prečo deti nechcú chodiť do školy a pohŕdajú učiteľmi?
 9. Katarína Adamusová: Hranice vo vzťahoch z pohľadu efektivity
 10. Jozef Legény: Revúca, ako ďalej so správou bytov?


Už ste čítali?