Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Z obstarania vrtuľníkov sa treba poučiť! (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Zbrane pre armadu

su zbytocne. Armada bojovat nebude. Podstatne lacnejsia je organizacia domobrany pre odboj. Moze byt organizovany profesionalnou armadou. Prikladom je Irak, kde armada bola porazena behom dni, ale po rokoch su utocnici na ustupe, vdaka planovanemu a pripravovanemu odboju. Ucme sa aj od inych krajin, ako Svajciarsko, Singapur ba dokonca i USA.
 
Hodnoť

Armáda a spoločnosť ...

Nemám v úmysle dopodrobna polemizovať o účelnosti veľkých nákupov obrnenej techniky. Isté je však to, že ak by sa aj takáto technika výhodne nakúpila či vyrobila u nás doma, nebude ju mať kto obsluhovať. Nábor dobrovoľníkov viazne pre príliš vysoké nároky armády, počet záloh sústavne klesá a jediné, čo ako tak drží našu armádu nad vodou sú profesionálni vojaci. To je však žalostne málo a ak zodpovední nebudú mať ochotu niečo razantne urobiť so systémom brannej prípravy obyvateľstva, bojovej a mobilizačnej pohotovosti nielenže nebude naša armáda bojovať, ale nebude mať s kým a s čím bojovať. Ukazuje sa, že ak štát nemá dostatok finančných prostriedkov na sfunkčnenie armády, je potrebné uvažovať o zriadení pomocnej teritoriálnej armády, ktorá by výsostne pôsobila iba na území našej krajiny. Zriadenie domobrany nie je systémové riešenie, ale iba plátanie záplat. Pomocná teritoriálna armáda by svojou skladbou, materiálnym a personálnym vybavením vhodne doplňovala pravidelnú armádu,uskutočňovala armáde v dobe mieru všestranný servis a v dobe ohrozenia by účinne doplňovala armádu. Spolu so skupinou bývalých dôstojníkov sme túto problematiku dopodrobna prediskutovali a výsledkom je projekt na zriadenie pomocnej teritoriálnej armády pod pracovným názvom " Národná garda ". Národné gardy majú mnohé, vojensky aj ekonomicky silnejšie štáty ako je Francúzsko, Rusko a USA. Ide teda o projekt, ktorý je ekonomicky výhodný a teda výrazne nenavýši štátny rozpočet. V rámci tohoto projektu by sa oživila aj branná príprava obyvateľstva, CO a základný výcvik brancov. Celý komplexný systém brannej prípravy obyvateľstva by sa mal zmysluplne oživiť a to nielen na školách, ale aj v štátnej a verejnej správe a štátnych podnikoch. Dlhé roky sa budovanie našej armády obmedzilo iba na nábor a výcvik profesionálnych dobrovoľníkov, čo poslanie našej armády vymedzilo iba na zahraničné misie v rámci požiadaviek NATO a obrana a ochrana štátnej suverenity, celistvosti územia a ochrana obyvateľstva a ich majetku ustúpila kdesi do pozadia. Naša krajina neoplýva prebytkom obyvateľstva, ani prebytkom bohatstva, o to viac by sa teda mali zodpovední zaujímať o také spôsoby sfunkčnenia našej armády, ktoré nie sú ani materiálne ani finančne veľmi náročné, ale zato vysoko efektívne.
 

Ďakujem za komentár

Reagoval som naň v diskusii. Všetko dobré!
 

...

Ďakujem že ďakujete. Mám diametrálne úplne odlišný uhol pohľadu na sytémové riešenia v našej armáde. Jediné, čo nás môže spájať je úsilie o jej zmysluplné sfunkčnenie. Žiaľ na rozdiel od vás som nestraník a konzervatívec - veriaci katolík a nikdy som nebol aj počas mojej 28 ročnej služby v KSČ. Som síce iba pplk. v. v. ale s vysokým stupňom poznania a progresívneho myslenia. Nesúhlasil som so spôsobom, akým vás obišli pri uvoľnení funkcie NGŠ, škoda, že v armáde demokratické princípy nie sú v móde. Všetko dobré !
 

Slavik 22

Uz v minulom clanku ste tam prilis zdoraznoval vase postoje, poznam aj nazor pana Macka, neviem co vam na nom vadi, je to lennaznak"ja"?! a nik iny, ak je to nieco ine, ak mate povinnost osvetlit sposob vasej odpovede.
 

Ale no tak!

Podplukovník bez členstva v KSČ je oxymoron ako Brno!
 
Hodnoť

nas

normalne presvedcite, ze vysoko politický biznis so zbranami ma mat (obzvlast ak ste v takej obchodnej organizacii ako NATO a nemate na vyber) akoze aj nejaku logiku a "value for money".. asi by sme mali zakladat viac poziarov a vyrabat aj umele zaplavy.. ozaj, kde boli pri nakupe americkych Superbov s vybavou zakladnej Fabie ti lokalny akoze "protikorupcni" rozstlieskavaci vratane Mivkovej polovičky ?.. ci sa z nich nahle stali pacifisti a vyhodnotili to ako dobre maskovanu antivojnovu sabotaz ?

ak nahodou budete vo vasej buducej mccarthyovskej vladnej koalicii "vyhodne" obstaravat k stihackam, helikopteram aj nejake americke tanky, tak sa uistite, ze sa z tych Abramsov da aj vystrelit, lebo Armaty T-14 z nich spravia written-off items este skor ako Bilcik s Klusom oficialne vyhlasia vojnu
 

 

Armaty urcite :D
 
Hodnoť

Treba pozrieť do programu

Na väčšinu z toho, čo komentujete, reagujeme v návrhu programu pre obranu a bezpečnosť. Program má 24 strán a nasledovať budú legislatívne a technické opatrenia. Program je rozpracovaný v 3 pilieroch:
I. Bezpečnostná a obranná politika štátu, reforma bezpečnostného sektoru
II. Akcieschopné ozbrojené sily interoperabilné so spojencami.
III. Odolnosť štátu a udržiavanie obranného potenciálu

Preto vyberám len veľmi stručne:
• Veľkú pozornosť chceme venovať rozvoju zodpovedného vlastenectva a dobrovoľníctva, vrátane nových foriem dobrovoľnej vojenskej prípravy, ale aj dobrovoľnej civilnej služby.
• Polícia, bezpečnostné zložky štátu, ozbrojené sily a orgány verejnej moci musia byť schopné rýchlo a robustne reagovať na mimoriadne udalosti a domáce alebo vonkajšie krízy, ktoré by mohli destabilizovať spoločnosť. Schopnosť integrovanej reakcie na krízu musí byť zabezpečená na celoštátnej aj regionálnej úrovni.
• Slovenská republika by si mala primerane udržiavať schopnosť mobilizácie spoločnosti a prechodu ekonomiky na vojnovú výrobu.
• Pri zabezpečení obranných potrieb by sa mal maximalizovať podiel vlastného obranného priemyslu na zabezpečovaní programu modernizácie a vyzbrojovania vlastných ozbrojených síl tam, kde je to možné.

Ozbrojené sily majú nenaplnených takmer 25 % tabuľkových pozícií pre profesionálnych vojakov, čo má vážny negatívny dopad aj na stav operačnej pripravenosti, morálny stav ozbrojených síl ...

Strategický cieľ
Vybudovať a udržiavať plne profesionálne, moderne vybavené, dobre vycvičené a plne interoperabilné ozbrojené sily, schopné plniť zákonmi stanovené úlohy, samostatne reagovať na nevojnovú krízu, s pomocou spojencov brániť Slovenskú republiku a podieľať sa na kolektívnej obrane ostatných spojencov.

Programové ciele
....
4) Zatraktívniť službu v profesionálnych ozbrojených silách a postupne dosiahnuť predpísané tabuľkové počty. Dosiahnuť a stabilne udržiavať základný vojenský potenciál v stave bezpečnosti a schopnosť jeho navýšenia cestou mobilizácie.

Opatrenia
1. Vypracovať ucelený základný model OS SR ...
2. Prepracovať Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na rozvoj ozbrojených síl do roku 2030 a vytvoriť záväzný plán hlavných projektov vyzbrojovania a rozvoja obrany v podobe Štátneho programu vyzbrojovania so záväznými programami a garantovanými zdrojmi – schváleného NR SR a realizovaného vládou SR.
3. Prioritne zabezpečiť modernizáciu ... na výstavbu mechanizovanej brigády a zabezpečenie kritických spôsobilostí ozbrojených síl pre plnenie základných úloh.
4. Prepracovať systém tvorby a prípravy záloh, vypracovať legislatívne, organizačné a zdrojové podmienky.
5. Vypracovať nový systém aktívnych záloh ako okamžite dostupný nástroj na zvýšenie kapacít OS SR v prípade potreby už v stave bezpečnosti – vytvárať organické jednotky aktívnych záloh. Navrhnúť a zaviesť nové formy dobrovoľnej vojenskej prípravy, založenej na územnom princípe.
6. Vypracovať odbornú štúdiu a posúdiť možnosti na vytvorenie špecializovanej organizácie pre rozvoj dobrovoľnej vojenskej prípravy a branných aktivít s podporou štátu.

Viac na adrese: https://stranaspolu.sk/admin/p...
alebo https://stranaspolu.sk/program
 

 

toto co je tu napisane sa vola utopia. Vlastenectvo a dobrovolnictvo. A za koho? Za rozkradnutu republiku? Za skorumpovanu vladu? Ktory vrcholny politik by isiel v cele armady do boja? A co Vy? Isli by ste? Sme v NATO. V organizacii ktora si nevie spravit poriadok ani s vlastnymi clenmi (Turecko, Grecko, konflikt na Cypre). Ako chce riadit pripadny utok zvonku? Preco vojaci obrannej aliancie robia "poriadky" v zemiach kde sa ich to nijako netyka (Afganistan, Irak) a na Cypre su vojska OSN? Policia? Predviedla sa pri vysetrovani vrazdy novinara, snad nie je co dalej komentovat, nie je schopna ani urcit pachatela. Prechod ekonomiky na vojnovu vyrobu, to budeme robit tanky v zavode KIA ktory nam ani nepatri? V Dubnici, Martine a Detve toho uz moc nevyrobime. Zatraktivnit sluzbu v armade... A preco nezatraktivnime remeselne povolania? Za co beru vojaci vysluhovy dochodok? Kedy nasadzovali svoj zivot? Naco su nam napriklad take vzdusne sily, ked piloti maju mensi nalet ako hocijaky vikendovy pilot ultralahkeho lietadla? Viete v akom stave by mohlo byt skolstvo alebo zdravotnictvo keby sme nezivili tohoto zeleneho molocha a jeho koncepcie? Ved Slovensko by v pripade akehokolvek konfliktu kapitulovalo na papieri a este by si tym aj pomohlo. Ono vlastne taku ekonomicku kapitulaciu mame vlastne uz za sebou.
 

V podstate

máte pravdu, ale co navrhujete jako řešení ? Myslím, že má smysl budovat vojsko, i když je každý potenciální protivník silnější. Právě členství v NATO je šance, že se stát nebude bránit sám v případě napadení. Jen by to chtělo plnit závazky, takže například přezbrojit těžkou brigádu, která už byla slíbena jako certifikovaná-bojeschopná před pár lety a přitom se s výběrem nové techniky ještě ani nezačalo.
 

modernizovat ano, zalohy nie

Modernizovat armadu a drzat sa poziadaviek NATO je urcite potrebne, to nikto nespochybnuje. Zmysel aktivnych zaloh mi unika, naco su nam? V obdobi mieru ked nehrozi vojna mi to pripada ako hra na vojacikov. Armada by mala byt mala co sa tyka rozsahu (lebo peniaze) a profesionalna, t.j. dobre platena, vybavena najnovsou technikou a preverena v ramci akcii NATO. Co sa tyka investovania, radsej by som videl slovensku vojensku firmu zaoberajucu sa dronami ako vyrobou hufnic, obrnenych pasovych vozidiel a podobnych strojov z pred 100 rokov. Sa mi zda, ze vacsina nasich velitelov je myslenim hodne pozadu, armada potrebuje generacnu vymenu.
 

Ts, ts, tsss.

A prečo máte takéto názory až potom ako vás "vyšmarili" z kandidátky na šéfa GŠ? Väčšinou až vtedy zmúdrejú aj generáli!
 


Najčítanejšie


 1. Adam Nochta: Ľuboš Blaha, ban-sexuál 6 107
 2. Peter Kollega: Som zločinec a nechcem aby ma riešila Ficova kurtizána a Čižnár-Gašparovičovi protežanti 1 918
 3. Peter Kollega: Papalášstvo od Mečiara po Beblavého 1 421
 4. Pavel Sibyla: Ako sa znásilňujú štatistiky nezamestnanosti za Matoviča 1 222
 5. Martin Greguš: Rozšírenie uhoľnej bane Turów - otvorená výzva ministrovi Jánovi Budajovi: STOP 783
 6. Adam Puškár: Obec Marianka varuje Stupavu pred výstavbou projektu Habánky 721
 7. Mišo Šesták: Ako známy rómsky muzikant zhudobnil vypálenie Lučenca ruskou armádou 685
 8. Stanislav Martinčko: Excelentný Rašiho plán na Koronu! 604
 9. Jozef Sitko: Ficov zákon o teple „okradol“ veľa domácností 556
 10. Dominika Dongova: Kňaz, jeho slová a ja.. 497

Rebríčky článkov


 1. Radoslav Žilinský: Zimný oddych na 1000 rôznych spôsobov
 2. Július Kovács: Páni čitatelie a blogeri celé to tu v SME zapácha hoci Haščákom a Martinom Borguľom
 3. Naďa Mitanová: Neodoslané listy, pozabudnuté sny, záhrady zarastené burinou...
 4. Stanislav Martinčko: Excelentný Rašiho plán na Koronu!
 5. Olívia Lacenová: Bitcoin si razí cestu nahor. Prekonal trojročné maximá
 6. Peter Biščo: Pán premiér, je nevyhnutné odložiť plienky a ...
 7. Nikola Ivanov: 10 častých chýb pri investovaní
 8. Peter Žiak: Mao-Tovič - za 9 mesiacov tam, kde Fico za 12 rokov ...
 9. Miroslav Binčík: Deti, kto sa nezmestí na javisko, pôjde do sakristie
 10. Dušan Seberíni: Bájka o besnom kocúrovi


Už ste čítali?