Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Incident pri Kerči ohrozuje aj našu bezpečnosť! (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Pán Macko,

v akej miere máme predstavu o momentálnom *faktickom* rozdelení moci v rámci Ruska a jeho dôsledkov pre ruskú zahraničnú politiku, resp. ?

Nemôže ísť v celej záležitosti o snahu jedného klanu (armáda) vyprovokovať konflikt a tým vychýliť mocenskú rovnováhu v neprospech iných klanov?

Totiž, ako vieme, odpoveďou Západu bude nepochybne ďalšia vlna sankcií. Sankcie nie sú v záujme ani mocenských zložiek z okolia KGB, ani oligarchov: majú nakradnuté peniaze uložené investované na Západe, sankcie im dosť znepríjemňujú život. Aká je situácia čo sa týka nakradnutých peňazí v prípade armády, respektíve GRU (GU)? Majú tie peniaze na Západe? Alebo sú to skromní chlapci a stačí im pár zlatých tehál a dača kdesi v Soči?

Pripomínam, že všetky ostatné incidenty vedúce k eskalácii studeného konfliktu (hackovanie demokratickej strany, Skripaľ, tupelá snažiace sa preniknúť do siete OPCW, špiónik v Rakúsku) vychádzajú z GRU, nie z civilnej vetvy tajnej služby. Mohlo by ísť o prejav toho, že súdruhovia v armáde/GRU si všimli, že sankcie oslabujú ostatné klany a teda spáchali tieto veci sčasti na vlastnú päsť?

Medzi GRU a KGB bola dlhodobo už v ZSSR zlá krv, navzájom si konkurovali.
 

 

Zaujímavá úvaha, dala by sa analogicky uplatniť aj na Ukrajinu. Myslím, že teraz nie je čas na špekulácie, analýzu treba ponechať zložkám, ktoré majú na to kapacity. Ja by som v tomto momente takto verejne zostal pri nasledovných hlavných aspektoch:

1. eskaluje to situáciu a predstavuje hrozbu pre medzinárodný mier
2. treba zachovať chladnú hlavu, vyšetriť incident a rokovať
3. zvyšovať vlastnú odolnosť a pripravenosť na krízy
4. prispievať k dlhodobému riešeniu, akceptovateľnému pre všetkých aktérov a medzinárodné spoločenstvo.
 

Si smiešny, Macko

1. Ibaže Ukrajina je odhodlaná napätie ešte zvyšovať. A celý Západ ju v tom podporuje. U nás najviac Kiska s Lajčákom a zopár rusofóbnych poslancov a poslankýň národnej rady.
2. Hej, ibaže natisti boli ako prví, ktorí to odsudzovali; príznačné pre nich je otázka besedárky v nejakej besede na ČT24: nie je toto príliš závažné na to, aby sme čakali na vyšetrenie? :-o
3. Tým že sa budete primkýnať k Spojeným štátom agresívnym, ako to káže aj nová bezpečnostná zámerožeň (stratégia), ktorej prijatie tak obhajuješ, svoju odolnosť nezvyšujeme, ale práve naopak, zvyšujeme svoje ohrozenie tým, že sa primkýname k najväčšiemu svetovému podpaľačovi;
4. Hej, ibaže hlasovanie za protiruské postihy a ďalšie protiruské výpady, ktoré sú v rozpore s našou zmluvou s Ruskom o priateľstve a spolupráci, i tzv. Helsinským záverečným aktom – zakladacou listinou OBSE, nikdy k prijateľnému riešeniu neprispejete.

Takým krokom by napríklad bolo uznanie, že Krym je súčasťou Ruska. Pretože tak sa Krymčania drvivou väčšinou slobodne rozhodli.
To, že si tu budete o hlavy otĺkať, že Krym je súčasťou Ukrajiny a podobné nezmysly, sa nikam nedostanete, alebo že Krym je okupovaný – schválne si prečítajte vymedzenie okupácie v článku 42 Dodatku 1 Haagskeho dohovoru IV o zákonoch a obyčajoch vedenia pozemnej vojny, ktorá vymedzuje okupáciu. Na Kryme však nie sú žiadne nepriateľské vojská, ktoré by vykonávali akúkoľvek právomoc, Krym už bol riadne začlenený do Ruska.

Úprimne povedané, vy natisti ste ako maďarskí šovinisti, ktorí odmietajú prijať skutočnosť a ešte aj po 100 rokoch popierajú Trianonskú mierovú zmluvu.
 
Hodnoť

 

Ty Bláho. Ako z učebnice PŠM. Len strany sa obrátili. Tá dobrá a tá zlá. A ešte strana Spolu. Bez chyby. Ak by toto Mirko Beblavý čítal, oplešivel by.
 
Hodnoť

Ľudia ako Danko

zabezpečujú, že Slovensko nikdy žiadne zbrane a armádu potrebovať nebude, pretože Danko bude každého možného budúceho okupanta navštevovať roky predtým, ako ho s kyticou u nás privíta. SNS vlastne nakupuje zbrane pre armádu čisto kvôli vlastným obchodným záujmom, nie kvôli ochrane krajiny, takže je to plýtvanie. Že naše transportéry majú slabý pancier, lebo inak by sa utopili? Nuž ak bezpečnosť Slovenska zveríme do rúk Dankovi a jemu podobným, potom by nám najlepšie slúžili transportéry z preglejky, pre vojenské prehliadky úplne vyhovujú a nehrdzavejú.
 

Zbrane

...aj ja by som bol rád keby sme mali zbrane len na vojenské prehliadky. Potom by sa sme si zrejme vystačili aj s preglejkou. Problém je ten, že večný mier ešte nenastal, aj keď už nie je ďaleko ;-) a naša obrana, prosperita, bezpečnosť je založená na kolektívnej obrane... To znamená, že aj my by sme mali adekvátne prispieť, nie len sa spoliehať na iných...
 
Hodnoť

Nezávislá Ukrajina

vznikla v hraniciach ktoré neodpovedajú etnickým hraniciam. Silný ukrajinský nacionalizmus sa prejavuje aj v najnovsích zákonoch ktoré obmedzujú vyucovanie nielen v rustine ale vo vsetkých mensinových jazykoch, pricom Ukrajina je multietnický stát, ktorý sa zdá ze to nechce pripustit.
Snaha násilne vytvorit etnicky homogénny stát kde okrem miliónov Rusov zijú státisice Rumunov,Belorusov, Tatárov, Bulharov, Madarov Poliakov, popri iných mensínách ako Arméni, pontskí Gréci, Zidia, Nemci je záruka neustálych budúcich konfliktov vovnútri ako as so susedmi.
 
Hodnoť

Pozreli ste sa poriadne na mapu?

Pán Macko,
prv ako napíšete takýto článok, porozmýšľajte nad tým, prečo by naše deti mali zdochýňať vo vojne, kde nejde o záujmy našej krajiny. Žial ZSSR sa rozpadol neriadne a preto vyprodukoval tie isté typy konfliktov ako neriadený rozpad Juhoslávie. Mocnosti tú konfliktnú polievku prihriali tým, že napríklad Nemecko bez zaváhania uznalo Chorvátsko a jeho hranice bez toho, aby sa debatovalo o tom, či sa predtým Chorváti dohodli so Srbmi a dtto je aj Ukrajina vo vzťahu k Rusku. Kto dnes začne tým, že sporné oblasti Ukrajiny a Krym pripojil k Ukrajine Chruščov, keď sa stal generálnym tajomníkom komunistickej strany na konci 50-tych rokov, ten Chruščov čo búchal topánkou na tribúne OSN a vďka ktorému sme pestovali kukuricu aj na Orave, lebo kukurica bola jeho slabá stránka (teda išlo v prípade rusky hovoriacich oblastí pripojených k Ukrajine o zjavne voluntaristické rozhodnutie diktátora o ktorého duševnom stave je možné písať dizertačky). Ale vráťme sa k téme, ak ste taký geopolitický analytik a vojak-profesionál, skúste vyhodnotiť reálne situáciu a položiť si otázku, prečo asi je Rusko na paškále a prečo sa okolo Ruska zhromažďujú vojská, základne atď. Spomeňte si na Clintonovej slová vo volebnej kampani, že"je nespravodlivé, ak také malé perpento ľudstva vlastní 1/8 plochy planéty. Ukrajinci sú len nástroj, budúca lacná potrava pre kanóny. Ich vládcovia už rozpredali svoju vlastnú krajinu a nakoniec zapredajú vlastný národ na vojnu pre cudzie záujmy.
Pamätajte na to staré rímske "Divide et impera!" a stále si klaďte otázku "Cui bono?"
 

 

Už len konšpirátori nám tu chýbali...
 

 

Ďakujem za Vašu reakciu, aj keď trocha emotívnu. Len nechápem, na ktorú konkrétnu časť môjho článku reagujete, alebo v čom si myslíte, že som zaujatý. Ja som sa snažil triezvo popísať stav, ktorý existuje nezávisle odo mňa. Pamätajte, pozorovateľ nie je príčinou stavu, ani iniciátorom konfliktu. Navyše, cieľom článku bolo upozorniť na to, že bez ohľadu na to, kto je na vine, prípadná ďalšia eskalácia bude mať následky aj pre nás, pre našu bezpečnosť, verejný poriadok a nerušený chod ekonomiky. Aj preto som vyzval na maximálnu zdržanlivosť a to nielen aktérov, ale aj nás okolo. Vy s týmto nesúhlasíte? Prečo, v meno koho/čoho?
 

 

Pán Macko, štýl akým píšete naznačuje, že je písaný absolventami trnavskej univerzity, ktorí si tu čas od času napíšu blog ako semestrálnu úlohu. Veľa textu žiadne fakty a keď skôr tak antifakty to s tými povstalcami. No, pozor Ukrajina sa začína zvrhávať do neonacizmu, tak obhajovať režim vzhľadom na slovenské zákony... Pozrite si záver pád tretej ríše ako sekretárka hovorila , že režim to síce tajil, ale dalo sa to zistiť ibaže ona nechcela.
 
Hodnoť

a slovenský postoj ?

Si nemôžem pomôcť ale Slováci nikdy nemali názor ako riešiť vojny v okolí. Je to vidieť aj v tejto diskusii - nie je dôležité povedať si čo budeme robiť , hlavné je povedať si "kto je za tým". Ani svojich krajanov sme neztiahli z oblastí bojov - pri Ukrajine Česi stiahli 11.000 svojich krajanov do ČR, Slováci ústami zahlásili MZV že sa nebudú zaoberať žiadosťami nášho krajanského zväzu.
Nejde o to určiť postup ktorý zastaví problémy pred tým než ovplyvní Slovensko, najsprávnejšie by podľa mnohých bolo nechať problémy prísť až na Slovensko , aby všetci videli že sme v práve. Problémom je že Slovensko nevie či sa bude brániť - odignorovali sme že ked k nám pred 50timi rokmi vpadli Rusi, tak do pár mesiacov tu mali toľko napomáhačov, že mohl spokojne ostať v kasárnach a Slovensko valcovali akčné trojky a ľudí strieľaľa ČSĽA, ĽM a VB. Podľa pamätníkov to po roku 68 neboli Rusi kto ich donútil k emigrácii , no slovenskí prisluhovači.
Moje deti sú v krajine ktorá nebola pod ruskojazyčným dohľadom, ten rozdiel je v tom že zarábajú o 1000 EUR mesačne viac ako ja, tá prosperita sa prejavuje i v kultúre a zabezpečení sociálne odkázaných.
****
Obrovsky chýba že naši pronárodní sú tak obmedzení že nevedia dať do youtube čo o svojom živote točia Rusi a čo trebárs Rakúšania:
https://www.youtube.com/result...
https://www.youtube.com/result...
že ked sa povie slovo "národ" tak každý vypína mozog. Vážne chcete brániť nejajký imaginárny "národ" a nie kvalitu života svojej rodiny ? Fakt vdaka za národniarov ako Janušek Štefanov a Plavčan ktorí občas ukážu že to národniarske búchanie do hrude je pre väčšinu iba póza ktorá im má napomôcť k osobnému prospechu.
 

Keď sa starajú o svoje rodiny, nie národ

No a?
Možno sa tu Rusi či Sovieti nemali správať tak veľkodušne, ale vyzabíjať tu aspoň 1/10 obyvateľstva, tak ako sme to my a naši západní spojenci urobili v ZSSR.

Myslím, že jediný obmedzený si tu ty. Kydáš na Januška, Štefanova a Plavčana, hoci by to mali byť tvoje vzory, žiarivé vzory, keďže sa starali viac o vlastnú rodinu, než o národ.

Pretože presne tak to vyzerá, keď sa stará o akosť (kvalitu) života svojej rodiny, a národ považuje za preludový (imaginárny): osobné prospechárstvo a korupcia namiesto služby vlasti a blaha pre národ.
 
Hodnoť

Krymčania mali právo na sebaurčenie

Počujte, natisti, čo keby ste si konečne po sebe aspoň raz prečítali to, čo píšete.
Najmä to, že „konflikt už bližšie byť nemôže“. Kerčský prieliv je od nás vzdialený takmer 1500 km. To je asi 3-krát menej než do Severoatlantickkou agresiou bombardovanej Juhoslávie.

Prosím vás, vtlčte si to koneće do vaśich zásobníkov na hnedú smradľavú hmotu, ktoré máte na svojich krkoch, aby ste si to konečne osvojili, keď nabudúce budete chcieť strašiť Ruskom. Že bližšie než nejakých 1500 km to nebude. A že čokoľvek bližšie bude rozbombardovávať a ničiť jedine Najväčšia Agresívna Teroristická Organizácia, ktorá zámerožňovo (strategicky) klamala zakaždým, keď o sebe tvrdila, že je obrannou ústrojnicou (organizáciou), no v skutočnosti vždy len útočila, s výnimkou jedného-jedinkého prípadu, keď sa akože bránila, a to proti otrhancom z jaskýň, navyše na opačnej pologuli Zeme. Aj si teda viete predstaviť, čo je to viesť obrannú vojnu na opačnej pologuli Zeme. Tak ďaleko veru nezašla ani Hitlerova Tretia ríša, ktorá tiež viedla obranné vojny len v Európe, nanajvýš v jej bezprostrednom okolí

Severoatlantická agresia však najviac klamala pri svojich zmluvných záväzkoch, napríklad v zmluve NATO–Rusko, v ktorej sa Severoatlantická agresia zaväzovala s Ruskom prejednávať bezpečnostné rozpoloženie v Európe.
Samozrejme, Severoatlantická agresia nič neprejednávala, len bezočivo a zákerne napadla Juhosláviu, ktorej časť, mimochodom, dodnes okupuje, navyše v rozpore s medzinárodným právom, menovite podľa rozhodnutia Bezpečnostnej rady Spojených národov číslo 1244, bodu 9, písmena b), a bodu 15, by mali odzbrojiť to novovznikajúce kosovsko-albánske vojsko.

Otec zbabelého bratislavského hovnomana klame, keď tvrdí, že „v roku 2014 sa Rusmi podporovaným povstalcom nepodarila ofenzíva s cieľom obsadiť pozemný koridor zo vzbúrencami kontrolovanej Východnej Ukrajiny cez Mariupoľ až po Krym“ – to je len ďalšia natistická fantazmagorina zo zbierky natistických lží o občianskej vojne na Ukrajine.

V skutočnosti povstalci sa o nič také ani len nepokúsili, o žiadnu „ofenzívu“, povstalci sa vždy len bránili a ustupovali, až kyjevská vláda začala šíriť západné hodnoty balistickými raketami s kazetovými bombami po obytných štvrtiach veľkomiest, čo bola pre Putina červená čiara, ako to bol povedal, takže napokon podľahol tlaku Západu a rozhodol sa ukončiť tú bleskovým zásahom pri Ilovajsku, po ktorom kyjevská vláda už konečne bola ochotná sadnúť si za rokovací stôl, čo dovtedy tvrdohlavo odmietala a spoliehala sa výlučne len na vojenské riešenie, a hoci Západ tvrdil, že „ten konflikt nemôže mať vojenské riešenie, iba diplomatické“, keď sa Rusko presadzovalo rokovania s povstalcami už tuším 18. 4. 2014 v Ženeve, kyjevská vláda to celý čas tvrdohlavo odmietala, namiesto toho poslala ťažké zbrane proti vlastným ľuďom a páchala vojnové zločiny ako bombardovanie 4-poschodového obytného domu v Snižnom... a za ruské snahy o mierové rozhovory a ukrajinskú snahu o vedenie vojny Štvrtá ríša uvaľovala postihy (sankcie) na Rusko a odmeňovala kyjevskú hrôzovládu miliardami €.

Povstalci však neboli neúspešní – napriek sústavnému ukrajinskému porušovaniu Minských dohôd, ktoré si kyjevská hrôzovláda po 2 svojich porážkach už 25-krát vymodlila, povstalci boli zámerožňovo (strategicky) úspešní a kyjevskej hrôzovláde nedovolili vojensky obsadiť Doneckú panvu. Podarilo sa im aj získať Debaľcevo.

V čom boli teda povstalci neúspešní? Že neoslobodili celé územie Ukrajiny?

A hoci voláte o nezvyšovaní napätia, v posledných rokoch napätie sústavne zvyšovala Ukrajina a jej západní chránenci.
 


Najčítanejšie


 1. Pavel Sibyla: Hrozná pravda o zadržaní Haščáka a väzbe Jankovskej 1 202
 2. Rudolf Pado: Kde sa túla zdravotnícky odpad z celoplošného testovania na Covid-19? 262
 3. Martin Ondráš: Mičovskému kolabuje rezort, minister mlčí..... 231
 4. Jozef Sitko: Je ešte Sulík politikom vládnym či už opozičným? 188
 5. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka 181
 6. Matúš Suby: Keď na Vás developer Lorinčík Háje podá trestné oznámenie resp. o 3 "faktoch" 165
 7. Denis Kinski: Andrej Hryc: Zaujímavá osobnosť, všestranný herec ... 158
 8. INEKO: Ako vyriešiť kolóny na preťažených cestách 153
 9. Maroš Chmúrny: Škandál u sv. Michala, kus dobrej roboty a nová funkcia 147
 10. Věra Tepličková: Keď ku svojej hodnote potrebuješ krúžky 142

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka
 2. Marian Vojtko: Odstrániť riziko - a úplne...
 3. Peter Biščo: Pani Iveta Radičová hľadá politickú kultúru terajšej vlády.
 4. Ján Škerko: O výhre, peniazoch a sexe
 5. Jozef Kovalík: Sám
 6. Jan Vaněra: SLOVENSKO-MAĎARSKÉ POHRANIČIE V OKOLÍ RIEKY IPEĽ - 7.11.2020
 7. Miriam Studeničová: Životná potreba svätenia sviatočného dňa!
 8. Peter Ďuroška: Nadácia SPP podporila projekt zrakovo postihnutých športovcov
 9. Michal Kováč: Ako sa IBM zo straty vrátila späť k ziskom
 10. Ivan Čarnogurský: KEĎ SA VLÁDNUTIE STÁVA OBSAHOVO NEPODSTATNÉ


Už ste čítali?