Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Mníchov 1938: Zrada alebo zbabelosť? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Mníchov 1938 ...

Mníchovská zrada, toľko krát skloňovaná, toľko krát rozoberaná a to do najväčších podrobností. Nech sa to udialo ako chcelo, jeden fakt nemôže nik uprieť : mocnosti, ktoré sa pred tým zaviazali ku garancii našich štátnych hraníc nás jednoducho zradili. Niečo podobné sa udialo aj v auguste 1968, keď je všeobecne známe, že USA, V. B. i Francúzko ako signatári Postupinskej dohody po ukončení II. sv. vojny uprednostnili jej dodržiavanie o sférach vplyvu v Európe a pomohli tak u nás udusiť rodiacu sa demokraciu. Toto všetko sú všeobecne známe fakty a preto prekvapuje, že pán generál sa takýmto spôsobom prezentuje ako nový bloger. Myslím si, že by sme si skutočne mali pripomínať tieto " Dni zrady ", domnievam sa však, že pre odbornú verejnosť by boli skôr poučné a užitočné jeho skúsenosti z jeho pôsobenia v armáde. Potom by verejnosť nemusela tuho rozmýšľať nad tým, či ide iba o osobnú prezentáciu pred vstupom do politiky, alebo o niečo iné. Som bývalý vyšší dôstojník armády a ešte aj po 26 rokoch odchodu z armády s ňou žijem a dýcham. Skôr by som teda očakával od pána Macka, keby stredobodom jeho príspevkov boli skôr súčasné problémy v armáde SR. Inak k obsahu blogu nie je čo dodať, iba ak to, ako sa zachoval prezident Beneš - bol hrdina, alebo aj on zradil ?! ČT 1 uviedla vo svojom vysielaní starší ČB film z roku 1938 - " Neporažená armáda ". Niekdajšia čs. armáda bola v hektických dňoch po vyhlásení mobilizácie zmobilizovaná za 8 hodín na počet cirka 1, 5 miliónov plne bojaschopných vojakov aj s potrebnou výstrojou a výzbrojou, aj sieť vybudovaných pohraničných pevností dávali predpoklad, že sa bude ČSR voči agresii môcť úspešne ubrániť. Ľudia aj vojaci boli vo všetkých smeroch pripravený nadšene svoju republiku brániť. Ako to bolo s našou armádou v auguste 1968 mi je dôverne známe, bol som v tej dobe poručíkom. Nielen mňa by však skôr zaujímalo, ako je to s našou armádou dnes, alebo je aj to utajované ? Ja o jej stave a veciach okolo nej aj niekedy kriticky vyjadrím, nemám však prístup k dôvernejším informáciám a teda obsah a rozsah mojich príspevkov pramení iba z verejných zdrojov. Uvítal by som, ak by mali blogy autora skôr obsah, korešpodnujúci s jeho dlhoročným pôsobením vo vrcholných funkciách v armáde SR.
 

Ďakujem za podnet - bude vyslyšaný

Pán Jozef,

teší ma, že ste zaregistrovali, že som začal blogovať. Súhlasím s Vami, že Mnichov 38 je dostatočne popísaný. Vy ste z takej generácie a s profesným zameraním, že ste jednoznačne s problematikou oboznámený. Ale ja stretávam dosť mladých ľudí a tí vedia o tomto veľmi málo, ak vôbec niečo a to ešte s nánosom mýtov. Mýtus je aj to, že mobilizácia v septembri 1938 bola vykonaná do 8 hodín. Aj ja toto rád používam, ale v skutočnosti mobilizácia trvala celých päť dní, do 8 hodín len začali nastupovať prví povolanci. Ľudia už mali zbalené a aj si vlastne vynútili vyhlásenie mobilizácie. Hitlerove požiadavky boli totiž Československu doručené podstatne skôr, už v polovici septembra a 21.9. už sme vedeli postoj spojencov, 22.9. boli demonštrácie. Rovnako je mýtus, nepodložený historickými faktami, že sme boli všetci super vyzbrojení, s dokonalou a nepriepustnou sieťou opevnení a mohli sme vydržať nápor Nemecka a sami sa ubrániť. Chýbalo nám množstvo materiálu, nemali sme dosť prepravných prostriedkov (aut) atď. Hlavný smer úderu Nemci plánovali na Moravu, ktorá nebola z východu vôbec krytá a aj opevnenia z juhu neboli dostatočné a dokončené a dali sa obísť. Tu treba oddeliť skutočné historické a vojenské fakty od filmu "Dni zrady" natočeného v dobe komuinizmu, ktorý mal aj propagandistický zámer proti vtedy pre nás nepriateľskému západu. Rovnako v 1968-om Západ nemohol a nechcel zasiahnuť, lebo Sovieti opakovane diplomatickým kanálom dali jasne najavo, že neplánujú agresiu voči Západu a riešia si "vnútorný problém". Inak by dostali zámienku a dôkaz, že v Československlu išlo o kontrarevolúciu a agresiu Západu. Mali riskovať jadrovú vojnu? To je, ako keby sme my dnes chceli intervenovať do ruského čečenského dobrodružstva. Môžeme kritizovať, apelovať, ale nie zasahovať. 80 rokov je pre mňa dosť veľký dôvod sa k tejto téme vrátiť aj na blogu, ktorý nie je určený len odbornej verejnosti (na to sú iné odborné fóra aj publikácie), práve naopak.

Určite sa dostanem aj k vysoko aktuálnym témam, súčasnému stavu ozbrojených síl, mojim skúsenostiam doma aj v zahraničí a hlavne aj k tomu, čo si myslím, že by sme mali robiť. Len mi dajte čas a sledujte môj blog aj naďalej. Nemusíte čítať každý článok, ale to, po čom voláte určite príde. Ďakujem za záujem a všetko dobré!
 

Na hodnotení

historických udalostí v médiách plasticky vidieť, kam sa dopracovala naša "liberálna demokracia". Pri výročí 21. augusta sa sa na nás valil prúd článkov, relacií, spomienok, komentárov, filmov. Človek sa pomaly bál zapnúť žehličku, aby aj ona dačím neprispela. A pri výročí Mníchova mŕtve ticho. V SME jeden blog, za ktorý autorovi vďaka, aj keď aj on nezabudol vystrúhať aspoň maličký módny protisovietsky (protiruský) povinný tanček. Je jasné, že Sovietsky zväz svoju pomoc podmieňoval, lebo ju podmieňovali reálne okolnosti (zmluvne viazané poskytnutie pomoci na súčasnú pomoc Francúzska, nutnosť súhlasu Poľska alebo Rumunska s prechodom sovietskych vojsk). A situácia Červenej armády voči Wermachtu bola vtedy úplne iná ako v roku 1945, stačí len porovnať stavy vojakov a druhov výzbroje v oboch armádach. To "alebo" v názve blogu je zbytočné - bola to zbabelá zrada, ktorej dôsledky boli absolútne neporovateľné s dôsledkami invázie v 1968. A čo je najhoršie, na čele Veľkej Británie, Francúzska ale aj Nemecka stoja v súčasnosti politici, ktorí by nás kvôli svojmu politickému prežitiu predali bez mihnutia oka aj dnes.
 

nutnosť súhlasu Poľska alebo Rumunska s

nerozumiem. Nemali sme so SZ spolocnu hranicu?
 

 

Prva CSR naozaj so ZSSR nesusedila - treba pozriet mapu z 1938, vtedy Polsko malo hranicu s Rumunskom. Nakoniec Madarsku sa az po zabore "slovenskeho" uzemia na vychode splnil dlho proklamovany sen opat "hranicit" s jedinym madarskym priatelom v Europe Polskom.
 

...

V našich dejinách je ešte veľa bielych miest, týkajúcich sa našej štátnosti a úlohe a mieste ozbrojených síl pri zabezpečovaní plnej obranyschopnosti s cieľom ochrany štátnej suverenity a tým aj jej územnej celistvosti. Aj cez vyšší vek plne chápem prebiehajúce veci a súvislosti, týkajúce sa vecí verejných i politiky ako takej. Cez to všetko je mojou srdečnou záležitosťou naša armáda, v ktorej som prežil svoje najkrajšie roky aj keď bola za totality vojna ako remeň, čo sa s dneškom nedá ani porovnať. Armáda bola vtedy na tom omnoho lepšie ako je tá naša dnes. Keď stretávam svojich bývalých spolubojovníkov, ani nechcite reprodukovať, čo si o tom všetkom myslíme. Po novembri 1989 z mne neznámych dôvodov došlo k " demontáži " v armáde SR a z dôsledku toho temer k jej rozkladu - čo sa nerozkradlo, to sa rozpredalo. Bezmyšlienkovite sa likvidovali " nadbytočné počty " vraj zastaralej výzbroje, ako aj kasárenských a výcvikových priestorov, čo môže po revitalizácii armády SR chýbať. Nechcem zabiehať do detailov, ktoré verejnosť veľmi nezaujímajú, ale najzákladnejšia chyba sa stala pri rozhodnutí o zrušení povinnej ZVS, znížením počtu ozbrojených sil na základe medzinárodných dohôd, ktoré ale prestali byť aktuálne po našom vstupe do NATO a zrušenie niekdajšieho Zväzarmu - mostu medzi armádou a civilom, významnou mierou sa podieľajúci na príprave brancov a taktiež zrušenie či neuplatňovanie vlasteneckej výchovy na školách všetkých stupňoch, ako aj brannej prípravy obyvateľstva spolu s CO. Dnes nie je temer nič, čo by plne nahradzovalo niekdajšiu Bo a Mob pohotovosť štátu pre nízky početný stav našej armády, nedostatočná výzbroj a výstroj, potrebná vojenská technika a materiál, ako aj akútny nedostatok dobre vycvičených záloh a nechuť mladých ľudí k dobrovoľnej službe v armáde. Váš záväzok a sľub do budúcna si vysoko cením a dúfam, že všetko, čo bude na stránkach vášho blogu zverejnené, bude mať váhu a silu, zodpovedajúcu slovu generála armády SR. Veľa úspechov, som plne na vašej strane, uvedomujúc si dôvod vášho odchodu do zálohy.
 

 

...tak vy stretávate svojich bývalých spolubojovníkov.
Hm a kde ste bojovali ?
 
Hodnoť

 

Pekné zhrnutie danej problematiky, páči sa mi najmä snaha o objektivitu, žiadne zveličovanie, velikášstvo, prehnané obviňovanie a pod.
Už dávnejšie som hľadal a nenašiel, preto sa spýtam Vás: hovorí sa o Tretej ríši, ktorá bola prvá a druhá? Možno je to väčšine ľudí jasné, mne však nie :(
 

 

ak sa nemylim, za prvu risu /nemci/ povazovali Svatu rimsku risu naroda nemeckeho /ta oficialne zanikla niekedy pocas Napoleonskych vojen/. ako druha risa bola oznacovana Nemecka risa /od roku 1871 po koniec 1svetovej vojny - niekedy sa myslim pouziva aj termin Bismarkova risa/.
 
Hodnoť

 

Ak Jano s Ferom uzavrie zmluvu a Fero zmluvu poruší, tak Jano dá Fera na súd a štát má prostriedky na to aby Fera prinútil zmluvu dodržať. Volá sa to vymožiteľnosť práva. Na úrovní štátov a vo vysokej politike nič také neexistuje. V tejto sfére zabudnime na vymožiteľnosť práva, na svedomie, na česť... O tzv. medzinárodných sankciách spočívajúcich v zákaze obchodovania nebudem radšej hovoriť...
Kto bude súdiť Európsku úniu, že porušuje svoje vlastné pravidlá? A koho to vlastne zaujíma? Môže Sulík na to upozorňovať, koľko chce. Radšej budeme "múdro" pokyvkávať hlavou nad mantrou "príliš veľký na to, aby padol".

A predvolebné sľuby? Ich dodržanie by malo byť alfou a omegou čestného politika. Spomeňme si na pád Radičovej vlády. Kto sa zachoval čestne a kto zradil? Zaujímavejšie, než správanie sa politikov bolo však správanie sa ich voličov. Čumel som jak puk, keď som videl, koľko ľudí dáva za pravdu tomu politikovi, ktorý zradil. A bolo mi až nevoľno, keď som videl, ako si svoj (pre mňa nepochopiteľný postoj) dodatočne racionalizujú. Akoby som videl Chamberlaina, ako po vystúpení z lietadla nadšenému davu ukazuje Mníchovskú dohodu a dav mu za to ešte aj tlieska.
Tak o čom to je?
 
Hodnoť

 

A cim by na nas nemci asi tak zautocili? Vsak PzIII mali malo a PzIV takmer ziadne - Nemecko sa poriadne vyzbrojilo az obsadenim Ceskoslovenska.
 

 

nepovedal by som, ze pri porazke poliakov a rozpraseni francuzsko anglickych armad na zapade bol na tom wehrmacht s vyzbrojou tankovych jednotiek o moc lepsie. stale prevazoval pzIII, pzIV bol zavedeny len v malych poctoch a mal kanon s kratkou hlavnou. ok ziskali niekolko sto tankov z vyzbroje cs armady, ktore pouzivali ako pz35/pz38, ale tie boli vyzbrojou tak na urovni pzIII.
 

 

Hej, ale bez Pz35 a Pz38 by nemali na to porazit Frnacuzov. Nemali proste dost tankov.
 

 

Nehovoriac o mnozstve vybornych cs. hufnic a kanonov ktore ziskali, o zbrojnych kapacitach atp.
 

ale on ma pravdu

to autor trochu zabuda. Je rok 38 a Nemecko ma inu vyzbroj, nez v roku 39 ci 40. Horsiu. Vyrazne.
V case Mnichova boli k dispozicii len nejake predseriove kusy Pz.III a IV mozno par desiatok kusov z kazdeho. Takze Nemecko de-facto nemalo tanky. Pretoze oznacovat Pz.I a II za tank je akurat dielom pseudohistorikov, ktori potrebovali udrzat svoje teorie o uzasnom Wehrmachte, Blitzkriegu a zaostalosti inych armad. Pritom to boli pasove vozitka vybavene gulometom resp. rychlopalnym kanonikom.
Nemecka armada pokial viem nemala snad nikdy poriadnu motorizaciu, pokial ide o zasobovanie.
Letecka prevaha a utoky proti pozemnym jednotkam? To zavisi od "prijemcu". V 44. a 45. mali USAAF a RAF mnozstvo daleko vykonnejsich strojov a efekt nebol az taky, zvlast nie, pokial ide o ocakavania v porovnani s letectvom Nemecka zo zaciatku Vojny. Jednomotorove P-47 ci Typhoon / Tempest dokazali nosit naklad bomb na urovni 2-motorovych bombarderov Luftwaffe zo zaciatku vojny. A dorucit ho priamym utokom.

Obsadenim CSR(CR) Nemecko ziskalo pechotnu vyzbroj, kvalitne delostrelectvo, solidne lahke tanky, municiu, ako aj ich tovarne na ne.
Aj tak v Polsku utrpeli slusne straty.

Takze pri utoku v 38.-om by Nemci za vitazstvo tazko zaplatili krvou a utok na Polsko by bol o hodne tazsi, rovnako ako na Zapad a Rusko. Ak vobec by to cele boli schopni zrealizovat.

Nemcov sme porazit nemohli (jedine, zeby tam nastal prevrat - mohol), ale je otazka, ci by Hitler bol ochotny zaplatit cenu, ktoru by musel.
 
Hodnoť

Pravdupovediac

necudujem sa Anglicanom, ze sa im nechcelo ist do vojny kvoli nejakemu cudziemu statu. Od konca prvej svetovej vojny ubehlo 20 rokov a spomienky na vojnu boli stale dost cerstve. To iste sa da povedat aj o Francuzoch. Sovietsky zvaz a hlavne Stalin mal zaujem hlavne o spolupracu s Nemeckom, takze podpora Sovietskeho zvazu bola len teoreticka. V Historickej Revue bola prezentovana zaujimava myslienka. A sice, ze ak by sa CSR zachovala k mensinam pred nastupom Hitlera k moci, trocha velkorysejsie mohlo to dopadnut inac. ale to je len keby bolo keby.
 
Hodnoť

Je známe, že ešte pred Mníchovom

Beneš navrhol odstúpenie území obývaných nemeckou väčšinou. Je tiež známe, že spojenecká (?) zmluva s Francúzkom z 1924 alebo 25 negarantovala ozbrojený zásah Francúzska v prípade napadnutia ČSR. Je známe, že Sovietsky zväz nemohol prísť cez Rumunsko a Poľsko a bez súhlasu Francúzska. O akej „zrade“ tu točíte? „Mníchovská zrada“ je konštrukt povojnovej komunistickej propagandy. Netreba to preberať a opakovať.
 

 

Aleba. Tak konstrukt povojnovej komunistickej propagandy. Ja ti nevim Karle, ale prepisovaci historie nic nezmenia na tom, co sa naozaj stalo. Bola to zrada. Nech sa paci dokument natoceny v Anglicku ceskymi autormi:

https://rutube.ru/video/65fa26...
 
Hodnoť

Beša nemám rad

ale v prípade Mníchova sa zachoval správne.Ak by nemci zaútočili zo všetkých strán, ubili by nás aj palicami.Svoje by uhryzli aj Maďari a poliaci.Sudetski nemci tiež by nespali.Tu nebola šanca.To najcennejsie-ludske životy ,sa zachránilo.A z dejín sa vie, že nič netrvá večne - ani Mníchovská dohoda.
A výsledok vieme, že to platí! V danej chvíli to bolo najlepšie riešenie ! Apropo-paradox je ,že cez vojnu
slovaci si kľudne žili, česi popíjali pivko maximálne pracovali pre nemcov a oslobodení sudetski nemci
hynuli v v krutých mrazoch pri Stalingrade (lebo mali bránnu povinnosť voči ríši ).
 


Najčítanejšie


 1. Miroslav Ferkl: Vysnívaný dom Igora Matoviča. 358
 2. Július Kovács: Kotlebovci sa vyhražali Matovičovi smrťou, pred jeho dom doniesli truhlu a vence 157
 3. Jozef Sitko: Je ešte Sulík politikom vládnym či už opozičným? 149
 4. Rudolf Pado: Kde sa túla zdravotnícky odpad z celoplošného testovania na Covid-19? 87
 5. Roman Kebísek: Časť slovenských rozprávok od Dobšinského sa podobá nemeckým od Grimmovcov 83
 6. Peter Gregor: Safari pod Tatrami 75
 7. Peter Lacina: Kto vie čo je mastektómia, nech zdvihne ruku 70
 8. Maroš Chmúrny: Škandál u sv. Michala, kus dobrej roboty a nová funkcia 61
 9. Vladimír Benčík: Kuba 2/2 - "absolut total" 54
 10. Matúš Suby: Keď na Vás developer Lorinčík Háje podá trestné oznámenie resp. o 3 "faktoch" 47

Rebríčky článkov


 1. Jozef Kovalík: Sám
 2. Jan Vaněra: SLOVENSKO-MAĎARSKÉ POHRANIČIE V OKOLÍ RIEKY IPEĽ - 7.11.2020
 3. Miriam Studeničová: Životná potreba svätenia sviatočného dňa!
 4. Peter Ďuroška: Nadácia SPP podporila projekt zrakovo postihnutých športovcov
 5. Michal Kováč: Ako sa IBM zo straty vrátila späť k ziskom
 6. Ivan Čarnogurský: KEĎ SA VLÁDNUTIE STÁVA OBSAHOVO NEPODSTATNÉ
 7. Július Kovács: Dr.Bukovský zľahčuje covid a zarába na tom mesačne okolo 5000 eur, pomôžte mi ho odstáviť
 8. Vladimír Bohm: Prečo deti nechcú chodiť do školy a pohŕdajú učiteľmi?
 9. Katarína Adamusová: Hranice vo vzťahoch z pohľadu efektivity
 10. Jozef Legény: Revúca, ako ďalej so správou bytov?


Už ste čítali?