Dobrý krok, ale do cieľa je ešte ďaleko.

Autor: Pavel Macko | 22.10.2020 o 13:23 | (upravené 22.10.2020 o 17:10) Karma článku: 11,66 | Prečítané:  3292x

Dnešný deň sa pre slušných občanov začal dobre. Takmer všade svieti Slnko a NAKA zadržala ďalších dvoch podarených štátnych funkcionárov, ktorých si občania museli živiť. 

Pracovali viac proti nim, alebo nechali gaunerov nažívať v kľude, aj keď mali povinnosť brániť im v činnosti. Podľa strohej policajnej správy a informácií z médií, NAKA zadržala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a zástupcu riaditeľa Útvaru zvláštnych policajných činností Norberta Pakšiho. Oboch ešte dopoludnia obvinili z viacerých trestných činov.

Čestní občania musia tvrdo pracovať a žiť v neustálom strachu. Boja sa či nedostanú koronavírus alebo inú chorobu a či to prežijú vzhľadom na zdecimované zdravotníctvo. Boja sa, či ich nebude vydierať mafia, ak sa im začne dariť, alebo sa po nich voziť skorumpovaní daniari, či iní štátni úradníci. Alebo či ich niekto nebude nezákonne lustrovať, odpočúvať, vydierať, či ich krivo neobvinia alebo dokonca nenechajú zabiť, ak spriečia cestu mocným.

Na druhej strane je skupinka vysokopostavených politikov, policajtov, prokurátorov a sudcov, ktorí sú prakticky nepostihnuteľní a nenahraditeľní. Tí môžu úplne všetko. Ani udržiavanie čulých kontaktov s mafiánmi im nie je na prekážku v kariére. Naopak, hromadia majetky, trofeje, ich detičky sú Vyvolení, ktorí zázračne bohatnú, alebo robia závratnú kariéru. Nedotknuteľní si svoje výsadné postavenie doslova nárokujú. Nemusia sa báť o stratu práce ani rozprávkového bohatstva.

Mafia prerástla všetky zložky štátu vrátane polície, prokuratúry a súdov. Mnohí občania sa právom sťažujú na mafiánsky štát a sú jeho obeťou. Ako sa môže bežný občan cítiť bezpečne, keď tí, čo majú mafiu a gaunerov naháňať, zatvárať a súdiť, tak nerobia?

Naopak, mnohí s ňou udržiavali čulé kontakty, alebo svojou nečinnosťou jej umožňovali ovládnuť štát. Dnes sa na pomyselnom semafore pre dvoch z nich rozsvietilo žlté výstražné svetlo. Špeciálny prokurátor mal byť v čele boja s najťažšími zločincami. Aký mal k nim v skutočnosti vzťah ukáže až vyšetrovanie. Do jeho definitívnej červenej je ešte ďaleko. Zatiaľ by mal okamžite odstúpiť z funkcie špeciálneho prokurátora.

Špičkový právnik a bývalý kolega z politiky Pavel Nechala napísal pre známy portál, že ak sa má prokuratúra zmeniť, nestačí len výmena na postoch. Absolútne s ním súhlasím. Rovnako ako s tým, že aj pre Kováčika platí prezumpcia neviny a jeho vzťahy s organizovaným zločinom musia posúdiť orgány činné v trestnom konaní. Ale rozhodne nesúhlasím, že "Otázkou je, či systém je nastavený odolne voči zlyhaniam jednotlivcom".

Fakty hovoria jasne, že v prípade justície a prokuratúry nemôžeme hovoriť o individuálnych zlyhaniach jednotlivca. Naopak, ide o bezprecedentné zlyhanie a rozklad systému. Zlyhali celé inštitúcie, zlyhali sudcovské rady aj rada prokurátorov. Dokonca aj dnes sedí v etickej komisii prokuratúry človek, ktorý tam nemá čo hľadať a jeho členstvo je výsmechom čestným prokurátorom.

Mafia a politickí hochštapleri prenikli do hĺbky prokuratúry a justície, doslova mali priamu voľbu na najvyššie poschodia prokuratúry. Hovoriť v takomto prípade o zlyhaní jednotlivcov je eufemizmus. Títo ľudia predsa moderovali celý chod prokuratúry a justície. Mnohí z nich boli dlhodobo prepojení s boľševickou štátostranou a mali od nej pevne nastavenú zelenú.

V súvislosti s dnešným zákrokom NAKA môžeme hovoriť len o prepnutí na výstražné oranžové svetlo. Vydýchnuť si budeme môcť až vtedy, keď všetkým odpadlíkom zasvieti definitívna červená a vymetieme tento obrovský Augiášov chliev.

Až raz budeme žiť v slobodnej a normálnej krajine, verím, že v učebniciach pre naše vnúčatá budú aj ikonické fotografie zo zadržania Nedotknuteľných s poznámkou "začiatok návratu k slušnej spoločnosti".

Zatiaľ je vonku príliš veľa vlkov a hlasov, ktoré sa radi postavia na obranu mafiánskeho štátu, lebo im dlhé roky vyhovoval.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONÓMIA ĽUDSKOU REČOU

Lacnejšie tovary a bývanie? Šesť najčastejších mýtov o socializme

Z priemernej mzdy si dnes kúpite násobne viac.


Už ste čítali?