Bez hanby a sebareflexie

Autor: Pavel Macko | 26.6.2020 o 8:46 | (upravené 26.6.2020 o 9:36) Karma článku: 11,93 | Prečítané:  10578x

Zbierať podvodné tituly a chváliť sa nimi je obyčajná úbohosť. Ďaleko vážnejším problémom Slovenska sú niektorí prokurátori a sudcovia, ktorí sa nehanbia pozerať každé ráno do zrkadla napriek svojej (ne)činnosti a kontaktom.

Aktuality.sk zverejnili ťažké čítanie pred víkendom. Je o príprave vraždy prokurátora Žilinku a jeho rodiny. Desaťtisíc euro bonus za vraždu každého člena rodiny - ženu a deti. Taká bola ponuka. Aj taká je krajina, v ktorej žijeme.

Zatiaľ o prípade vraždy prokurátora Žilinku a advokáta Lipšica nevieme všetko. Poznáme možno koncových hráčov, ktorí sú tí istí, ako v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Nepoznáme zatiaľ objednávateľa. Alena Sz., chudobná ako kostolná myš, bude maximálne len sprostredkovateľom.

Ale vieme, že v prokuratúre aj naďalej sedia ľudia, ktorí udržiavali priame kontakty s mafiánmi a podozrivými z účasti na vraždách. Sedia na teplých miestečkách a za plat, o ktorom sa väčšine občanov ani len nesníva. Nikto s nimi ani nehne.

Ako sa každé ráno asi cítia ľudia ako Žilinka, či Špirko, ktorým ide o život len preto, že normálne vykonávajú svoju prácu. Aký je to pocit, že spolu s nimi sú v tej istej inštitúcii ľudia, ktorí udržiavali kontakty a všeličo iné s ľudmi z druhého brehu? Aj títo "prokurátori" požívajú rovnakú vážnosť a privilégiá, ako ich čestní kolegovia.

Aký má pocit niekedy ťažko artikulujúci JUDr. Čižnár, keď sa každé ráno pozerá do zrkadla? Je priamo zodpovedný za stav prokuratúry a spoluzodpovedný za stav zákonnosti v tejto krajine. Čo urobil pre to, aby sa jeho podriadení prokurátori a občania nemuseli báť o život? Čo urobil pre to, aby sa po Slovensku nepotuloval prokurátor s vydieračskými nahrávkami?

Aký majú každé ráno pocit všetci členovia prokurátorskej rady? Čo urobili za svoje lukratívne postavenie a platy v prospech ochrany života svojich kolegov, v prospech očisty prokuratúry a hlavne v prospech občanov, ktorí si ich platia?

Generálny prokurátor je priamo zodpovedný za stav prokuratúry. Nemal by si len tak odísť a užívať si svoje majetky a zanechať nám v prokuratúre svojho protekčného syna, ktorého zatiaľ jediným úspechom je demonštratívne vyvážanie sa v luxusnom aute.

Rada prokurátorov je spoluzodpovedná za stav prokuratúry. Môžu sa členovia rady rovno pozrieť do očí pánom Žilinkovi a Špirkovi? Nemali by Čižnár a prokurátorská rada niesť aj nejakú zodpovednosť? Minimálne morálnu a odbornú. Treba ju pomenovať a vyvodiť voči nim. Lebo sami to nikdy neurobia.

Slovensko potrebuje zásadnú reformu vysokého školstva, aby sme sa nemuseli hanbiť za to, kto nás zastupuje a akými titulmi sa chváli.

Podstatne naliehavejšia je však reforma a očista prokuratúry a justície. Aby sme sa nemuseli báť o život a bezpečie pri náhodnom strete s niektorými prokurátormi a sudcami a ich tajomnými kontaktami. Ak takú reformu v krátkom čase neurobíme, neprídeme len o svoju dôstojnosť, ale aj o svoj štát.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pacient s rakovinou dostal na izbu pacienta s Covidom. Nakazil sa

Nemocnica tvrdí, že dodržala nariadenia.

Komentár Tomáša Prokopčáka

Nie ste ovca. Ale ešte aj Rusko chystá rozsiahle očkovanie

Krajiny sa pretekajú, kto skôr nachystá pre ľudí vakcínu.


Už ste čítali?