Šufliarsky by sa nedostal ani do budovy

Autor: Pavel Macko | 29.3.2019 o 7:05 | (upravené 29.3.2019 o 7:30) Karma článku: 10,07 | Prečítané:  16791x

Kontakty a komunikácia Petra Šufliarskeho aj ďalších osôb je dôkazom pokročilého štádia rozkladu štátu a absolútneho zlyhávania bezpečnostných zložiek. Odstúpiť by mal aj šéf NBÚ.

Šufliarsky by mal okamžite skončiť nielen na funkcii, ale aj ako prokurátor. Jeho prípady by mali byť podrobené hĺbkovej revízii nezávislými vyšetrovateľmi a to bez akýchkoľvek zásahov generálneho prokurátora Čižnára. Prokurátor Šufliarsky je totiž po zverejnení jeho  intenzívnej komunikácie s M.K. obvineným z objednávky vraždy a ďalších zločinov absolútne nedôveryhodný. Preveriť by bolo treba všetky jeho prípady za celú dobu, čo bol prokurátorom na Generálnej prokuratúre. Pre istotu. 

Absolútna hanba bezpečnostných zložiek

Nikdy v histórii Slovenskej republiky nebol organizovaný zločin s krvou na rukách tak blízko najvyššiemu vedeniu Generálnej prokuratúry. Len objektívne preverenie činnosti, kontaktov a majetkov najvyšších prokurátorov môže objasniť, či boli len absolútne nekompetentní, alebo máme  do činenia s niečím oveľa horším.  Lenže kto sa odváži objektívne vyšetrovať najvyšších prokurátorov v krajine, kde zavraždili novinára pre jeho prácu, kde sa prijímajú objednávky na vraždy prokurátorov a opozičných politikov? Naviac, ak tí mocní muži, čo majú byť preverovaní sú v kontakte práve s osobami podozrivými z účasti na vraždách a ďalších závažných zločinoch. 

Dá sa predpokladať, že všetci traja najmocnejší prokurátori Čižnár, Šufliarsky aj Vanek mali bezpečnostné previerky. Ako to, že im boli vôbec vydané, alebo že im ešte neboli odobrané? V normálnom štáte by ľudia s intenzívnymi kontaktami na  závadnú osobu, ako mal pán Šufliarsky, nemohli bez sprievodu ani len vstúpiť do budovy s utajovanými skutočnosťami. Aké väčšie bezpečnostné riziko pán riaditeľ NBÚ potrebuje na to, aby konal, ak nie intenzívne kontakty s osobami podozrivými zo zločinov? Treba pánovi riaditeľovi pripomenúť, že dvaja z týchto pánov nie sú ani zďaleka jediné osoby s vysokými previerkami s obrovskými bezpečnostnými rizikami. 

Nedôvera a reputačná katastrofa aj v zahraničí

Ako môžu občania Slovenskej republiky a naši spojenci dôverovať našim bezpečnostným zložkám? Môžeme veriť, že Krajská prokuratúra Bratislava a policajná inšpekcia objektívne vyšetrili kauzu zavlečenia vietnamského občana a zneužitie vládnej letky? Alebo sa policajti báli otvorene vypovedať, lebo ani prokurátor špeciálnej prokuratúry si nie je istý životom? Všetci takisto vedia, že aj špeciálny prokurátor si na hulváta nosí do banky keš v státisícoch a ani ho nenapadne vypratať kanceláriu. Rozsah rozkladu štátnych orgánov a zlyhania bezpečnostných previerok je neakceptovateľný. Môžeme dúfať, že nám spojenci zveria tie najdôležitejšie tajomstvá? Ako je napríklad možné, že drafty zmluvy, ktorá ešte ani len nebola dojednaná, pravdepodobne masívne kolujú medzi členmi strany, ktorá priamo spochybňuje  naše  bezpečnostné ukotvenie? 

Dnes je výročie nášho vstupu do NATO. Bol som vôbec prvý slovenský vojak v integrovaných štruktúrach NATO po našom vstupe. Pozerajúc na škandalózny rozklad našej prokuratúry nemôžem zabudnúť na jednu príhodu z veliteľstva v Heidelbergu. Jedného z našich kolegov, poddôstojníka  zo západoeurópskej krajiny na hodinu vykázali z veliteľstva. Pracoval ako bežný asistent na registratúre. Keď sa zistilo, že chodí hrávať na automaty, najbližší nadriadený mu okamžite spochybnil bezpečnostný certifikát. V priebehu pár minút mu príslušníci medzinárodnej vojenskej polície odobrali identifikačnú kartu a prístupové nástroje a vyviedli ho mimo objekt základne. Nemohol si ani zobrať veci zo šuplíkov a skrinky. To mu zabalila komisia a odovzdala za bránou kasární. 

Ak pán Čižnár celý čas váha s odstavením Šufliarskeho, tak to vyvoláva celý rad dohadov. Buď je absolútne nekompetentný, alebo má sám nejaký problém a je pod tlakom. Ja chápem, že postup na odvolanie námestníka generálneho prokurátora je presne stanovený. Ale ako nadriadený mal okamžite zrušiť pánovi Šufliarskemu určenie na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami. To sa dá po preverení podozrení opätovne vydať. Ak tak generálny prokurátor neurobil, tak má podľa môjho názoru on sám vážny problém. Nechajme sa prekvapiť, s čím pán Čižnár príde. Možno nám cez hovorkyňu oznámi, že už tak dávno urobil, len nepovažoval za potrebné nám to vešať na nos. Dúfajme!

V každom prípade by riaditeľ NBÚ nemal čakať na niečí vonkajší podnet a okamžite začať hĺbkovú kontrolu na Generálnej prokuratúre. Hrá sa totiž aj o jeho stoličku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Núdzový stav sa predčasne skončí. Nezakážu už večerné behanie ani protesty

Vláda uvažuje, ako udržať zdravotníkov v práci aj bez núdzového stavu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Šmejdi oberajú podnikateľov o stovky eur. Štát nič nerobí

Falošné registre sú problémom už roky.

Stĺpček Petra Schutza

Ďalšia prietrž z mračien nad koalíciou je istá

Útok Smeru na Kolíkovú má svoje účinky.


Už ste čítali?