Hodnotenie obrany v roku 2018

Autor: Pavel Macko | 21.12.2018 o 10:00 | Karma článku: 5,17 | Prečítané:  2419x

Necenzurovaný pohľad na to, aké hlavné trendy prevládali v obrane, najdôležitejšie pozitívne kroky, najväčšie chyby a najväčšia haluz v uplynulom roku. 

Rok 2018 bol mimoriadne náročný nielen pre celú krajinu ale aj pre rezort obrany SR. Najväčším pozitívom je, že v roku 2018 nedošlo ku vzniku mimoriadnej udalosti s fatálnymi následkami.

Podrobné oficiálne vyhodnotenie už tradične vykoná minister obrany a náčelník Generálneho štábu začiatkom roka za účasti prezidenta SR. Bude ako vždy ovplyvnené politickými záujmami aktuálnych správcov rezortu aj skutočnosťou, že v priebehu roka došlo k výmene náčelníka aj všetkých hlavných funkcionárov Generálneho štábu OS SR. Tu je jedno hodnotenie od človeka, ktorý bol  priebehu roka aj súčasťou systému aj pozorovateľom zvonka.

Hlavné trendy

  • Na domácej pôde pokračovala tichá erózia nášho bezpečnostného a civilizačného ukotvenia. Verbálne sa hlásime ku svojim spojenectvám a záväzkom. V reálnej praxi však  spolupráca so spojencami celkovo klesá s výnimkou vlajkových projektov. Výkonnú časť ozbrojených síl opúšťa skúsený spojenecky orientovaný personál.

  • Pokračovalo navyšovanie výdavkov na obranu, ktoré je ale nerovnomerné a takmer celé smerované do nákupov techniky. Nenastal zásadný obrat v pripravenosti ozbrojených síl na plnenie úloh. Zhoršuje sa deficit personálu, chátra infraštruktúra a veľká časť techniky je nebojaschopná.

  • NATO stupňuje úsilie a tlak na plnenie spoločného záväzku dávať na obranu 2 % HDP a modernizovať ozbrojené sily, vrátane získania spôsobilostí čeliť novým hrozbám.

  • Téma obrany a bezpečnosti sa stáva dôležitou témou Európskej únie, aj keď dosiahnutie statusu EU ako vojenskej veľmoci je v nedohľadne.

Hlavné pozitíva

  1. Prísľub, že ministerstvo začne riešiť nedostatočnú konkurencieschopnosť ozbrojených síl na trhu práce. Otázna je však realizácia týchto sľubov. Schválený rozpočet zatiaľ nevytvára finančné predpoklady na ich naplnenie.
  2. Prísľub zavedenia zmien v spôsobe zabezpečenia vojakov výstrojom. Aj keď v roku 2018 sa nepodarila realizácia v plnom rozsahu, sú vytvorené predpoklady na zlepšenie stavu v roku 2019.
  3. Zapojenie sa do spojeneckých aktivít v Pobaltí v rámci takzvanej predsunutej vojenskej prítomnosti a nasadenie našich asistenčných jednotiek na budovanie kapacít irackých bezpečnostných zložiek.

Hlavné negatíva

  1.  Absencia akejkoľvek konzistentnej komunikačnej stratégie ministerstva obrany a proaktívnych komunikačných aktivít. Komunikácia je reakčná, silno poznačená straníckym akcentom a kontaminovaná osobnými výpadmi voči kritikom vrátane koaličných partnerov.
  2. Absolútna netransparentnosť až svojvôľa pri realizácii nákladných modernizačných programov, čo vyvoláva stratu dôvery verejnosti, pochybnosti a podozrenia z korupcie.
  3. Neprerokovanie základných stratégií v Národnej rade SR, celková nekoncepčnosť pri realizácii modernizácie, neplnenie vládneho programu a nevyvážené použitie zdrojov na obranu.

Prešľap (hlúposť) roka

Snaha ministra obrany ako dlhoročného vojaka dôvodiť nedostatočnú balistickú ochranu navrhovaných bojových vozidiel tým, že budú používané na obranu a zakopané v okopoch. Politik, ani keď je bývalý vojak, by sa nikdy nemal znížiť k zosmiešňovaniu novinárov a zavádzaniu občanov len preto, lebo majú inú profesiu. 

Celkové hodnotenie rezortu obrany 

3 mínus so zhoršujúcim trendom (Stupnica 1-5, 1=najlepšie)

Želania do roku 2019

Vedeniu ministerstva obrany želám vytriezvenie z mocenského opojenia a uvedomenie si, že nie sú vlastníkom rezortu obrany a ozbrojených síl, ale ich správcom v službách verejnosti  a tým, čo obranu reálne zabezpečujú - vojakom.

Príslušníkom ozbrojených síl želám, aby sa navyšovanie financií na obranu prejavilo na skutočnom zlepšení ich podmienok pre službu, lepšom stave techniky, intenzívnejšom výcviku a postupnej rekonštrukcii rozpadnutých kasární. 

Občanom znovuzískanie dôvery vo vedenie ministerstva obrany a pocitu, že s ich peniazmi je  nakladané najlepšie ako sa dá a že každé euro úradníci na obrane strážia ako oko v hlave.

Všetkým nám želám do roku 2019 pevné zdravie, veľa šťastia a aby nový rok bol pre každého z nás lepší ako ten odchádzajúci.

Požehnané, šťastím a láskou naplnené Vianoce!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONÓMIA ĽUDSKOU REČOU

Lacnejšie tovary a bývanie? Šesť najčastejších mýtov o socializme

Z priemernej mzdy si dnes kúpite násobne viac.


Už ste čítali?