reklama

Blúzni tu niekto alebo zneužíva štátne orgány?

V obidvoch alternatívach máme vážny problém, ktorý môže destabilizovať celú spoločnosť. Všetci by sme mali zachovať maximálnu zdržanlivosť a chladnú hlavu. Ale strkať hlavu do piesku už naďalej nie je možné!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Som znechutený, ale nie prekvapený z posledných informácií a správ o možnom odpočúvaní aktivistov a podozreniach, že štátne orgány by mohli byť masívne zaťahované do politického boja a to spôsobom odporujúcim Ústave SR.

Preverovanie podaní nesmie byť politicky selektívne

To, že orgány činné v trestnom konaní dôsledne preverujú každé trestné oznámenie je úplne v poriadku. Bez ohľadu na osobné pocity, každý musí strpieť ich činnosť, pokiaľ je v súlade s Ústavou SR a zákonmi. Na druhej strane sa nečudujem rozčarovaniu dotknutých, ktorí majú pocit, že v činnosti štátnych orgánov je používaný dvojaký meter a to z politických dôvodov. Ak by sa preukázalo, že tieto orgány (polícia a prokuratúra) pôsobili selektívne, išlo by o nebezpečný precedens. Vážne podozrenia týkajúce sa osôb s čulými kontaktami na aktívnych politikov pri moci nemôžu byť odkladané bez dôkladného preverenia a na druhej strane podania týkajúce sa opozičných politikov alebo kritikov verejnej moci dôkladne až otravne preverované.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zásadná otázka na policajné orgány aj Generálnu prokuratúru SR je, prečo rovnako nepostupujú aj v prípade bývalého predsedu vlády SR? Ten verejne prezentoval materiály pravdepodobne obsahujúce daňové tajomstvo, ku ktorým sa nemohol zákonne dostať, a ak ich aj mal, nemohol ich len tak zverejniť a použiť na politický boj. Zároveň opakovane verejne vystúpil spôsobom, ktorý navodzoval vierohodný dojem, že disponuje informáciami pochádzajúcimi z prebiehajúcich trestných konaní, ku ktorým nemohol a ani nesmel mať prístup. Ibaže by bol v kontakte s vyšetrovateľmi a bol podrobne informovaný o ich činnosti. Otázka je, na základe čoho?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spravodajské služby tu nie sú na hry

Rovnako pán Fico opakovane verejne prezentoval informácie, ktorými mohol navodzovať dojem, že disponuje dôležitými spravodajskými informáciami a že spravodajské zložky pri svojej čínnosti mohli okrem iného sledovať aj občianskych aktivistov, opozičných politikov a ďalšie tuzemské a zahraničné osoby v súvislosti s ich kritikou výkonu verejnej moci.

Tento dojem, že disponuje hodnovernými spravodajskými informáciami, vytvára aj v dobe, kedy už nemá žiadne oprávnenie byť oboznamovaný s činnosťou spravodajských služieb. Ak nepochádzajú od štátnych zložiek, potom by tieto informácie mohli pochádzať aj z rozsiahlej nezákonnej činnosti ako napríklad porušovanie listového tajomstva a dôverného styku, nezákonný prienik do výpočtového systému a nezákonné použitie informačno-technických prostriedkov inými než oprávnenými osobami. Zjednodušene povedané, z konania porušujúceho Ústavou SR garantované právo na súkromie. V každom prípade, orgány činné v trestnom konaní sú povinné konať zo zákona pri každom podozrení, aj bez trestného oznámenia. Či v skutočnosti aj konajú, o tom sa dá vážne pochybovať. Veď prípad údajného zneužitia vládnej letky pri napomáhaní únosu vietnamského občana celé mesiace odmietali riešiť, lebo údajne nemali žiadny podnet.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chcem upozorniť, že aj spravodajské zložky fungujú zo zákona a pri plnení svojich úloh pri ochrane ústavného zriadenia, bezpečnosti štátu a verejného poriadku sa objektom ich záujmu úplne legálne môžu stať aj osoby politicky a verejne činné. Avšak, ak by motívom alebo iniciačným podnetom pre činnosť týchto zložiek mali byť len politické a mocenské záujmy konkrétnych osôb alebo politických subjektov, išlo by o mimoriadne vážne zneužitie týchto štátnych orgánov a vážne ohrozenie ústavného zriadenia.

Preto ak niekto opakovane verejne prezentuje, že disponuje dostatočnými informáciami o príprave štátneho prevratu a že má k dispozícii hodnoverné informácie, ktoré by mohli objasniť pozadie verejných protestov z jari tohto roku, rozhodne to nie je možné bagatelizovať alebo len tak prehlásiť za blúznenie. Neviem, či už ho vypočula vo veci prokuratúra, lebo ide o veľmi vážne tvrdenia. Ak má bývalý premiér čo i len v niečom pravdu a má informácie preverené sledovaním organizátorov protestov, tak máme vážny problém. Buď, že tajné služby a bezpečnostné zložky štátu sú používané mimo rámec Ústavy SR, alebo naozaj existuje hrozba štátneho prevratu, ktorú zákonne riešia. Potom je ale na mieste podozrenie, že politik zasahoval alebo zasahuje do ich činnosti, alebo niekto porušil ochranu utajovaných skutočností a vážne ohrozil činnosť týchto zložiek.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bezpečnostné zložky treba oddeliť od politikov

Tajné služby a polícia nesmia byť zaťahované do politického boja ani by nemali byť pod vecným alebo personálnym tlakom politikov, ani tých dlhodobo vládnucich. Akýkoľvek vonkajší zásah do týchto zložiek, aj ich prípadné vyšetrovanie musia byť veľmi citlivo zvažované. Rozhodne by sme sa mali vyvarovať chýb našich rakúskych susedov, ktorým sa podarilo necitlivým zásahom pokuratúry do činnosti tajnej služby a rozkrytím jej zdrojov a kontaktov narušiť jej činnosť aj dôveru partnerov z medzinárodnej spravodajskej komunity. Myslím si však, že stále viac narastá potreba, aby boli v kľude, bez hubmuku a tlaku médií, pod prísahou, na záznam a pri prísnom dodržaní dôvernosti vypočutí riadiaci funkcionári (nielen riaditelia) SIS, Vojenského spravodajstva a policajných spravodajských zložiek. Buď potvrdia podozrenie, že politici zasahovali do ich činnosti a neoprávnené osoby sú oboznamované s ich činnosťou alebo to, že tieto zložky dlhodobo na nieči pokyn sledujú opozičných politikov a občianskych aktivistov, alebo niekto šíri poplašné správy a nepriamo podnecuje k nepokojom.

Hrozba destabilizácie spoločnosti je reálna

A to všetko v dobe, keď sa spoločnosť radikalizuje. V dobe, keď je na mieste podozrenie, že na našom území pôsobia ilegálne polovojenské skupiny, ale aj cudzie služby s cieľom destabilizovať krajinu a v dobe narastajúceho politického extrémizmu. Za takejto situácie by Generálna prokuratúra SR mala okrem iného dať už konečne jednoznačnú odpoveď aj na to, či hlas podobný predsedovi najsilnejšej strany na medializovanej nahrávke je autentický. Teda, či máme do činenia s organizovanou skupinou, ktorá prenikla do politiky a cez politické personálne nominácie ovládla bezpečnostné zložky štátu, alebo naopak, či iná organizovaná skupina sa snažila poškodiť pána Fica, jeho stranu a ústavné zriadenie. Jedno i druhé je zlá správa pre Slovensko, ktorá nás nebezpečne približuje k nestabilite a majdanizácii najmä v súvislosti s poslednými verejnými vyhláseniami pána poslanca Fica.

Čím dlhšie bude prokuratúra otálať so zákonným riešením otvorených problémov, tým väčšie riziko radikalizácie a destabilizácie spoločnosti podstupujeme. Opakujem, všetci by sme mali zachovať pokoj a maximálnu zdržanlivosť. Aj ubezpečiť príslušníkov štátnych orgánov, že žiadny politický revanš ani celoplošné čistky tu nikto nechystá a že sa môžu a musia sústrediť na plnenie svojich zákonných úloh a to bez politických tlakov.

Ale kompetentné zložky by mali v súlade so zákonmi začať intenzívne konať bez ohľadu na postavenie aktérov. Čím skôr, tým lepšie!

Pavel Macko

Pavel Macko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  166
  •  | 
  • Páči sa:  5 309x

Predseda mimoparlamentnej opozičnej strany ODS - OBČIANSKI DEMOKRATI SLOVENSKA, ktorá je súčasťou volebného zoskupenia "Maďarské fórum, Občianski demokrati Slovenska, Za regióny, Rómska koalícia, Demokratická strana". Som generálporučík armády v zálohe. Venujem sa: stratégie a technológie, bezpečnosť a obrana, medzinárodné vzťahy. Vzdelanie: Ing. (1. výzbrojno-eletrotechnický - optoelektronika a 2. automatizácia velenia a elektronické počítače) CSc. – vojenská technika, VA Brno MSc. – stratégia národných zdrojov, NDU, Washington D.C., USA vyšší akvizičný kurz (II. st VŠ), USA Skúsenosti: technické, manažérske a vojenské funkcie, velenie a riadenie medzinárodných tímov, velenie a riadenie medzinárodných vojenských operácií, inovatívny výcvik a simulačné technológie. Top zamestnania: zástupca náčelníka GŠ OS SR, veliteľ NATO JFTC, zástupca veliteľa pozemných síl, veliteľ celoarmádnej logistiky, šéf operácií ISAF v Afganistane, zástupca pre podporu veliteľstva ALLC HQ Heidelberg. . Zoznam autorových rubrík:  Obranná politikaNaše ozbrojené silyBezpečnostná politikaTrocha histórieKauza generálov fantómSpoločnosťSpomienky a zaujímavostiNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu