Pochybná obhajoba lepkavých rúk na obrane

Autor: Pavel Macko | 11.10.2018 o 8:58 | (upravené 12.10.2018 o 17:35) Karma článku: 4,19 | Prečítané:  1821x

Výbor pre obranu a bezpečnosť chcel vypočuť ministra obrany a oznamovateľa v kauze predraženého obstarania záznamového systému pre armádu. Minister Gajdoš hlasno a dôrazne obhajoval neobhájiteľné a oznamovateľ bol umlčaný!

Ďalší veľmi názorný príklad, kam až vedie politizácia a stranícka privatizácia bezpečnostných zložiek, na ktorú vytrvalo poukazuje aj naša odborná skupina strany Spolu - občianska demokracia. To, čo sa stalo v stredu, môže slúžiť ako rukolapná prípadová štúdia, ako sa dá kšeftovať s našou bezpečnosťou a súčasne zavádzať občanov, ktorí si to všetko platia zo svojich daní.

Predraženie minimálne o 128 %

Ide o kauzu pochybného obstarávania ešte z čias predchádzajúcej vlády. Rezort obrany si na priamo, bez výberu obstaral letecký záznamový systém, za ktorý zaplatil firme Willing 1,37 mil. EUR, pričom systém v skutočnosti dodal skutočný výrobca R-Sys za 0,6 mil. EUR. Vyzerá to tak, že na priamo vybraný dodávateľ, ktorý o predmete zákazky nemal ani páru, ale bol "náš dodávateľ", sa za púhy podpis zmluvy dostal k vývaru 770 tisíc EUR.

Kauzu rieši na základe podnetu NKU (tomu to oznámil bývalý vojak) NAKA. Aj keď práve o tejto zložke kolujú rôzne zvesti, verím, že to riadne vyšetrí. Hoci, bývalý minister obrany už pre médiá avizoval, že ide o starú historku a že NAKA ju definitívne uzavrie. Či myslel s obvyklým výsledkom "skutok sa nestal" alebo "skutok nie je trestným činom" nevieme. Treba si počkať.

Podrobnejšie informácie je možné nájsť napríklad v článkoch

https://dennikn.sk/blog/1257465/v-com-minister-gajdos-zavadzal-ked-obhajoval-podozrivy-obchod-a-ako-kalinak-chrani-oznamovatela/?ref=list

https://dennikn.sk/1236817/videl-som-manipulacie-s-armadnymi-nakupmi-potom-ma-prinutili-odist-do-civilu/

Zrozumiteľné aj pre ministra Gajdoša

Podstata tohto prípadu, ak sa udial, tak ako to popisuje oznamovateľ, je v tom, že ak ste v niečom naozaj dobrý a možno aj jediný, tak ešte nemáte vyhraté. Pôvodca systému sa nevedel dostať ku zmluve, lebo nebol zo správnej kategórie, alebo nemal žalúdok na to, aby niekoľko násobne navýšil cenu systému, ktorý už raz dodal inej štátnej organizácii. Ochotný priekupník to vybaví a  poriadne si uleje, pôvodný výrobca dostane to, čo by si pýtal aj tak, možno trocha viac. Fungujúca schéma typu vysávač peňazí. Všetci sú spokojní.

Až na jedného podplukovníka, ktorý nie a nie si dať povedať. Mal dve chyby. Bol odborník a bol poctivý. Musel z rezortu obrany preč a ako ho pán poslanec Kaliňák na rokovaní výboru prívetivo a dobrodušne upozornil, mal by mlčať, lebo pôjde preč aj z nového pracoviska.

Bizarnosť celého prípadu dokresľuje to, že minister Gajdoš, ktorého sa táto kauza našťastie vôbec netýka, sa vehementne podujal na úlohu diablovho advokáta. Poriadne nahlas a dôrazným vystupovaním, ako je pre neho typické, obhajoval niečo, o čom nemá ani páru a čo mu musí trhať jeho dôstojnícku dušu na kusy.

Obhajobu postavil na skutočne nepriestrelných (naozaj?) argumentoch:

  • ministerstvo obrany bolo v časovej tiesni a preto vyberalo na priamo (pozn: operačná požiadavka bola podľa oznamovateľa aktuálna až po kšefte)
  • Willing bol jediný a výhradný dodávateľ, nemohli ho obísť (pozn.: bolo viac výrobcov)
  • nedošlo k predraženiu, lebo nebola žiadna lacnejšia ponuka (pozn.: veď nikto ju nepýtal)
  • keďže oznamovateľ konal až teraz (pozn.: tvrdí minister), už je skutok v poriadku.

Je nepochopiteľné, prečo minister nenechal túto kauzu vysvetľovať priamemu účastníkovi, generálnemu tajomníkovi Hoľkovi. Inokedy tento úradník sám oznamuje politicky zásadnejšie úvahy, ako napríklad o možnosti zavedenia povinnej vojenskej služby.

Na vysvetlenie prípadu bol predsa pán Hoľko, ako priamo zainteresovaný v prípade, ten najpovolanejší. Tvrdeniu, že on o tom ako spolumajiteľ firmy R-Sys a jej konateľ, plne právne zodpovedný za firmu a jej zmluvné záväzky nič, ale vôbec nič nevedel, sa dá ťažko uveriť. Najmä keď má dokonca prehľad o tom, kto si dovolil poslať blahoželanie k narodeninám jednému penzionovanému generálovi.

Vojaci si to opäť (ne)odniesli

Až v najbližšej dobe pôjde pán minister medzi vojakov, bolo by dobré, aby mal na pamäti, že vojaci boli v tomto obstrávani zrejme obratí minimálne o 770 tisíc EUR. Za tieto peniaze sa dalo urobiť veľa vecí. Napríklad minister nemusel škrtať služobné cesty a účasť na aktivitách NATO. Alebo tu išlo o iný motív než šetrenie peňazí? Vojakom mohol dokúpiť chýbajúcu výstroj, napríklad 40 tisíc tričiek. Pred časom im minister po dlhej dobe nakúpil až jedno tričko pre každého na celý rok, na viac nemal peniaze. Dali sa kúpiť špeciálne mazadlá, ktoré vojaci nedostávali niekoľko rokov. Aj také menšie cvičenie by sa za to dalo urobiť.

Nie, nie je to kauza pána ministra Gajdoša. Jeho problém je, že takéto praktiky vehementne obhajuje a potom v zápätí tlačí na vojakov, aby sa oni spávali rozumne a efektívne.

Oznamovateľovi Marošovi Klinčákovi nebolo umožnené vystúpiť na výbore pre obranu a bezpečnosť a bol nepriamo upozornený, že lepšie spraví, ak bude mlčať. Poslancom (tým opozičným) bolo názorne ukázané, kto tu rozdáva karty a určuje, čo je dobré a čo nie. Nám občanom bolo naznačené, že to, o čom si myslíme, že je pochopiteľné aj sedliackym rozumom, je veľmi komplikované a nemôžeme tomu rozumieť, ak ide o štátne zákazky.

V tomto prípade išlo "len" o niekoľko sto tísíc eúr. Naša pracovná skupina strany Spolu bude hľadať aj ďalších spojencov a odborníkov naprieč celým spektrom na to, aby sme prišli spoločne s návrhmi, aby sa takéto kšefty nemohli diať. Pozrieť sa bude treba poriadne aj na tie miliardové nákupy, ktoré sa práve rozbiehajú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.


Už ste čítali?